Hlavní stránka Folková růže Zvěsti Kalendář Kapely Festivaly Další odkazy BLOG www.jupp.cz Ligatury
Honzy Hučína
Kniha F&C v Plzni¨


 

 


BLOG
www.jupp.cz

 
Archiv časopisu

Obsah čísel

Recenze

Minirecenze

Rozhovory

Navštívenky

 

 

Minirecenze  
HOME zpět na seznam

Hruška na jabloni

Douda Band – Na jabloni. AMA production 2003. Celkový čas: 37:30.

Ostravský Douda Band už má na kontě slušné úspěchy a vydání své prvotiny rozhodně neuspěchal. Víceméně akustická folková kapela (byť s bicími hromotluka Ivo Batouška) se opírá především o velmi dobrý hlas Zuzany Teichmanové a chytře a netriviálně napsané písničky s texty nejednoduché a nejednoznačné poetiky (zejména ty od Teichmanové svou náladou trochu připomenou ranou Navarovou, s nedořečenými nápověďmi a dívčí pocitologií – jak úsporné a přesné je, popíše-li svůj pocit vykořenění a nepatřičnosti přirovnáním “jako hruška na jabloni”). Najdete zde ale i moravskou i cikánskou lidovku a zhudebněného Skácela. Celkově tedy sympatický počin, ke kterému mám jen dvě výhrady – texty v bookletu jsou v jiném pořadí než na albu a při míchání někde necitlivě zvuk nástrojů překryl zpěv, a tím i možnost slyšet text bez napínání uší. I kdyby to bylo záměrem, jak jej ještě víc znáznakovatět, není to podle mého gusta.

Jiří moravský Brabec

zpět na seznam minirecenzí

HOME

 

 

Zvěsti, zprávy, drby

************************
11.10.2014

Mrakoplaš Light Orchestra, dvojčlenná akustická odnož skupina Mrakoplaš (Martin Kalenda a Pavel Lipták, letos natočila a vydala pětipísňové EP Změnila ses.

Od pondělí 13. října by mělo být k dostání nové album Bratrů Ebenů s názvem Čas holin. Vychází na CD, vinylu a také na USB. Nahrávalo se analogově do pásů ve studiu Sono, mastering probíhal v Londýně.

Ivo Cicvárek letos slaví 20 let své písničkářské dráhy. Zatímco slavnostní koncert chystá až na listopad, v pondělí 13. října od 19.15 bude o své tvorbě hovořit na Radiu Proglas.

Britský bluesman Julian Socha společně se slovenským písničkářem Milanem Konfráterem vystoupí v pondělí 13. října v klubu Stará Pekárna v Brně.

Po dvou letech přichází Wabi Daněk a skupina Ďáblovo stádo s novým albem, opět s účastí Radůzy a tentokrát také s Jaromírem Nohavicou. Oba se představí nejen jako hostující interpreti, ale také jako autoři textů. Konkrétně Radůza si zvolila k otextování dva slavné kusy, dvousetletý oblíbený námořnický zpěv Shenandoah a satiru Tam za Cukrovou horou, známou s textem Jana Wericha Za mořem piva. Jako autor se představí i Wabi Daněk v historce o opilém Skotovi.

Kaya, písničkářka z Jizerských hor, vydala letos vlastním nákladem své první album Ze všech stran já. Současně chystá na příští rok společný projekt s jazzovým kytaristou Adamem Tvrdým.

Biorchestr, skupina Aleše Pilgra (Květy) a jeho ženy Jany, dokončuje své nové album, nazvané podle Jupiterova měsíce Io. Zájemci mohou desku podpořit nákupem pozemku na tomto měsíci: http://www.biorchestr.cz/download/IO/io.htm.

Martin Vajgl, bývalý bubeník skupin Vltava, Čechomor a -123 min. a současný člen Olympicu, se po šesti letech vrátil ke svému projektu Drumwave. Ke spolupráci nově přizval violoncellistu Jiřího Bártu a zpěvačku a textařku Alžbětu Šáchovou. Společně natočili album s názvem Disgraffiti.

Tři roky po CD Neslýchané vydá letos novinku skupina Traband. Nové album vyjde v listopadu a skupina se na něm představí v pětičlenné sestavě s novým stálým hostem, Radimem Humlem, který obohatil zvuk Trabandu o banjo.

Další Open Mic Na Prahu se koná v Brně v Café Práh v úterý 14. října. Hlavním hostem bude skupina Alibaba.

(Milan Tesař)

 
Další zprávy

 

 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovníci: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.
 

TOPlist