Hlavní stránka Folková růže Kalendář BLOG www.jupp.cz Kapely Kniha F&C v Plzni¨


 

 


BLOG
www.jupp.cz

 
Archiv časopisu

Obsah čísel

Recenze

Minirecenze

Rozhovory

Navštívenky

 

Juppův nedělní glosář
 

 

HOME

Napište mi


 

Převážně nevážně o folku, o muzice, o kultuře, o společnosti, o životě, o vesmíru a ještě o několika jiných věcech.
7.8.2011

Letošní festivaly se dělí na ty, co propršely totálně a na ty, co propršely jen málo. Jako pořadatel jednoho, co propršel totálně, to beru z té lepší stránky a raduji se, že nejsem majitelem koupaliště.

V Praze se konala 5. evropská konference o rozptylu neutronů. *** Divadlo bratří Formanů hledá lodníka, popřípadě lodního kapitána. ***  Podle výzkumů je Praha dvanáctým nejlevnějším hlavním městem na světě. Ale jen pro turisty. Zkoumající agentura vzala v potaz, kolik stojí v daném městě například noc v hotelu, velká sýrová pizza nebo sklenička suchého martini. *** Ústav pro jazyk český připravuje nová pravidla pravopisu. Chce například povolit užívání tvaru abysme. O zrušení tvrdého Y a kroužkovaného Ů ale zatím neuvažuje. *** Spojené státy přišly po sedmdesáti letech o špičkový úvěrový rating. Rozpadne se příští týden světová ekonomika? *** Na zámku v Jindřichově Hradci se sešlo 351 bílých paní. V takovém množství není divu, že leckterá z nich byla transvestit. *** Na hradě Kost se zase zranili tři šermíři, když se pokoušeli vystřelit z děla. Inu válka je válka. *** Vědci se domnívají, že v minulosti obíhaly kolem země dva Měsíce. No zajímavé by to bylo, ale houbaři by netušili, kdy porostou, kdyby jeden couval a druhý dorůstal. O tom, podle čeho bychom slavili ramadán, ani nemluvě. *** Webu bylo včera dvacet let. *** V Česku máme 15 000 zákonů a vyhlášek. Je v nich asi 1,6 milionu paragrafů, kterými bychom se měli řídit. Věděli jste, že jeden zákon například nařizuje podnikatelům, jak často mají vymalovat? Kdežto jiný upravuje to, jak se mají plašit hejna špačků. Žilo by se nám lépe, kdyby se tak 12 000 zákonů zrušilo a všichni úředníci byli propuštěni.

31.7.2011

V tomto létě je to značné překvapení: celý víkend prší. Tohle počasí mě štve. Ale kdyby bylo krásně a já se svou nemocnou nohou nikam nemohl, štvalo by mě to mnohem víc. Začaly Prázdniny v Telči a začaly Navostro. Doufám, že chlapcům pod kilty nic nenastydlo. Naopak končí Folkové prázdniny v Náměšti. Aby v tom nepočasí nebyli folkáči sami, na severu propršela Benátská noc. *** Nejen hudbou živ je člověk Ze sesterského Folktime se díky diskutujícím stává pivní speciál. Konečně se přestalo diskutovat o tom, co je a co není folk, a debatuje se o tom, která značka piva je nejlepší a která nejhorší. Osobně si myslím, že nejdůležitější je pravidelně čistit trubky. Zvláště pak v dechové hudbě. *** Vzhledem k uvedenému mi jistě odpustíte, že pod mými sloupky není diskuse. Snad po prázdninách.    

Ve věku 98 let zemřel Otto von Habsburg, syn posledního rakouského císaře. Rakousko-Uhersko teď už těžko dáme dohromady. *** Dánsko obnovilo celní kontroly na svých hranicích. Možná začátek rozpadu Shengenského prostoru. *** Bavorským dětem začaly prázdniny a před dálničními tunely v Rakousku se vytvořily šedesátikilometrové fronty. *** Hugo Chávez si nechal na Kubě operovat zhoubný nádor. Možná mu měli vyoperovat zhoubný názor. *** Jižní Súdán vyhlásil nezávislost. Je to 54. africký stát. Všechny si je pamatovat nemůže snad ani učitelka zeměpisu. *** Čína staví železniční trať z Pekingu do Šanghaje. Vlaky po ní pojedou rychlostí 380 km/hod., tedy nejrychleji na světě. *** Nad Českem blýskalo přes 40 000 blesků. Guiness to zaspal. *** Léto má prý být deštivé a chladné. Zatím to tak vypadá. ***   Výbor světového kulturního dědictví UNESCO vyzval Českou republiku, aby urychlila demontáž otáčivého hlediště zámeckého divadla v Českém Krumlově, které podle památkářů ruší autentický prostor barokní zahrady. Tak už se asi nezatočíme... ***  Václav Klaus neprošel bezpečnostním rámem. *** Tisíce lidí sedly na lep letnímu blogu, který popisoval, jak vás vláda zdaní, když půjdete na houby nebo na borůvky. No, nikdy neříkejme nikdy. *** Inspekce Ministerstva vnitra zatkla 17 policistů z Prahy a středních Čech. Kdo nám bude pomáhat a chránit nás, až budou všichni policisté za mřížemi? *** Jeden z významných propagátorů globálního oteplování musel odejít z vědeckého pracoviště. Prokázalo se mu, že falšoval výpočty. *** Situace na Šumavě se dramatizuje. Obyvatelé horských obcí se vydali protestovat proti protestu ekologických aktivistů. To by mohla být mela! *** Čína a Nepál se přou o výšku pohraniční hory Mount Everest. Nepálci naměřili o čtyři metry víc než Číňané. Válečný konflikt z toho snad nebude.

Češi, vedení praotcem si stěžovali, že to tady hrozně strdí.

24.7.2011

Celý festival se dá řídit z postele!! To byl můj mnohaletý sen, který se ne a ne splnit. Pak stačil jeden špatný krok a bylo. Do Jindřichova Hradce jsem přijel (byl přivezen) už s francouzskými holemi, na místní ortopedii mě pečlivě prohlédli a opatřili slušivou sádrou. Byl jsem vynesen do patra v penzionu Bílá paní, uložen do postele a připojen k internetu. A otevřeným oknem jsem mohl posuzovat perfektní práci zvukařů na obou hradních nádvořích. *** Celý festival pronásledovalo krásné počasí, jakási drobná náplast za zmoklou Zahradu. Přestože jsem byl upoután na lůžko (nebo snad právě proto?), festival šlapal jako hodinky, tedy soudě podle pochvalných mailů a SMS návštěvníků. Muzikanti se překonávali a lidí přijelo víc než v minulých letech. U moderátorského mikrofonu se místo Juppa postupně vystřídali Honza Brož, Lucka Cíchová a Mirek Ošanec, za což všem dodatečně děkuji. Víc musí o festivalu referovat jiní. *** Z Jindřichova Hradce jsme - na rozdíl od Náměště - odjížděli s jasným pocitem: příští ročník Folkové růže bude! Zatím jen nemáme  přesně určený termín, což  souvisí s tím, jestli bude nebo nebude Zahrada. *** Všechno zlé je k něčemu dobré, říká pořekadlo. Jednak Hanka, která je obvykle tak maximálně ochotná odvézt mě autem z hospody, najezdila s invalidou asi tisíc kiláků a slušně se rozjezdila. Přežili jsme. Za druhé jsem  od Vlasty Redla dostal jeho literární prvotinu "My tři a já" a na lůžku jsem ji slupl jedním dechem. Musím konstatovat, že tak skvělou (a taky báječně vypravenou) knihu jsem nečetl nejmíň třicet let.  

Báječný léto: Brač hoří, Španělsko uzavírá pláže kvůli invazi medůz, v tuzemsku prší. ***  Microsoft pohltil Skype. Přestaneme telefonovat zadarmo? *** Paroubek vydal knihu. ***  Přes Facebook budeme z mobilů volat zadarmo. ***  Ministerstvu životního prostředí došly peníze na podporu farmářských trhů. Ono je stejně trhů moc a není do nich dost farmářů. *** Matematika u maturit bude povinná. Ale nejdřív za tři roky. *** Ekologičtí aktivisté přijeli na Šumavu bránit stromy. Do nejchráněnější zóny přijeli několika auty. Kdosi mínil, že auta tam nemají co dělat a před jedno z nich navršil velkou hromadu hlíny. Tím omezil nezadatelné právo ekologických aktivistů prohánět se auty po chráněných oblastech. ***  Nečas má plán, jak dostat ČR mezi 20 nejlepších zemí. Za bolševika se tomu říkalo Dohnat a předehnat! *** V Somálsku je katastrofální sucho..  *** Skoro celý týden prší. Nastaly povodně. Kalousek vypíše další povodňovou daň. Peníze se pak použijí na něco jiného. 

Pokud dojde k extrémní povodni a auta na mostě jsou ve stejné úrovni jako lodě na hladině, platí pro přednost pravidlo pravé ruky.

10.7.2011

A je po Zahradě. Pamětníci tvrdí, že byla navzdory povětrnosti nejkrásnější za poslední dobu. Jiní říkají, že byla nejlépe zorganizovaná. Dík za to patří pořadatelskému týmu i s jeho šéfkou Niki. Pořadatelé to zvládali, i když jim teklo za krk určitě víc než vám.  * Se sponzory bylo střídavě oblačno, před začátkem jeden couvl, tak jsme museli škrtat náklady a odříct několik kapel. Taky jsme odřekli Suzan Vega a dobře jsme udělali: v týdnu Zahrady vystupovala na střední a severní Moravě ještě třikrát. * Nejčastější otázka všech byla, jestli tahle Zahrada je opravdu poslední. Odpovídali jsme po pravdě a i po festivalu zalévaném provazy vody odpověď neměníme: NEVÍME. * I když v Náměšti občas pršet přestalo, v nedaleké Olomouci a všude dál na východ a na sever lilo nepřetržitě, takže skoro nikdo nepřijel. Ti, co zůstali tentokrát doma, si to budou muset nechat vyprávět od zmoklých ale šťastných návštěvníků. * Jedeme na Folkovou růži, což je pro pořadatele po Zahradě taková rekreační záležitost. Přijeďte taky, bude tam fajn. Dokonce rosničky slibují na druhou půlku týdne polojasno s teplotou 24°C, což je vůbec nejlepší festivalová teplota.   

Kadáfího opustili členové lybijského národního fotbalového týmu. To už je opravdu v koncích. *** Zemřel inspektor Colombo. *** V Praze vystoupil Ringo Starr. Téměř vyprodal sál Kongresového centra. *** Dětský sbor Bambini di Praga končí. Nepřežil aféry svého bývalého šéfa. *** V muslimském Kataru otevřeli kino určené výhradně ženám. Není to vůči Katařanům mužům genderově nespravedlivé? *** Jarek Nohavica otextoval Krtečka. *** Premiér Petr Nečas v Bruselu prosadil, že Česko nebude přispívat na dluhy Řecka. Novináři, kteří vládě nasazují psí hlavu, tuto zprávu téměř nepublikovali. *** Česká tenistka vyhrála Wimbledon. *** Naší armádě chybějí ponožky. Momentálně má ve skladech přibližně jednu ponožku na vojáka. *** Poslední film podle posledního dílu Harryho Pottera měl premiéru. No uvidíme, co znamená slovo poslední. *** Anonymní ekoterorista poslal pardubickým úřadům zásilky s mrtvými rybami. *** Po 38 letech rehabilitoval Nejvyšší soud v Praze Magora Ivana Jirouse. *** V Česku denně zmizí pod novými skladišti a průmyslovými halami 14 hektarů orné půdy. Škoda, zemědělci by ji mohli nechávat ladem a brát za to dotace. *** V brněnské nemocnici zapomněli lékaři v těle operované ženy třicet centimetrů dlouhou špachtli. Špachtle nikomu nechyběla, asi se tam prováděly nedbale inventarizace majetku. ***   Poslední raketoplán vyrazil do vesmíru. ***  

Toaletní mýdlo má doma snad každý. Ale víte, jaký je problém sehnat mýdlo toazimní?

26.11.2011

Už jste někdy malovali Krtům brejle? My ano, děláme to právě teď. Až uschnou dáme je do hoblin. Jo a nezapomenout ubrus, až budou trůnit na stolku na jevišti v pondělí čtvrtého. Už víte pro koho budete hlasovat? * Loňský absolutní vítěz Zahrady Shivers se nám roznemohl, takže Zahrada i Růže bude bez něj. Další čtyři držitelé nastoupí v plné slávě.

Po Vltavě pluje růžový tank. *** Hodonínský okresní soud nechce, aby v jeho budově vzniklo muzeum totality. Není to náhodou stejný soud, který patnáct let protahoval odsouzení Grebeníčka staršího? *** V úterý v 19:16 začalo léto. *** Česká republika by se mohla podílet na zvažovaném druhém záchranném balíku pro Řecko, které kvůli dluhům lavíruje na hraně bankrotu. Odpusťte si každý týden pár piv, aby mohli Řekové v klidu popíjet metaxu. *** Zapomeňte na domény cz nebo com. Od teďka už si budete moci dovolit třeba adresu info@frantanovak. Doménu pořídíte za pakatel: 185 000 dolarů. *** Přesně před dvaceti lety opustil Československo poslední sovětský okupační voják. *** Speleologové zjistili, že nejvyšší česká hora je vytunelovaná. *** Dnešní kojenci mají naději, že budou odcházet do důchodu v 73 letech. Zatím nikdo z nich neprotestoval. ***  Staré Čivice navštívilo tornádo. *** Někdejší ředitel pražské ZOO Petr Fejk už není ombudsmanem Českých drah. Problém nebyl v tom, že by s cestujícími jednal jako s hrochy, ale protože měl příliš vysoký plat. *** Helena Vondráčková se bude soudit s českým státem, protože česká media o ní špatně píší. ***  Bohnic utekl sexuální násilník Jan Burian. Jan Burian měl nedávno svůj čtyřtisící koncert. *** Ryby v českých řekách jsou jedovaté. Jezte ryby z japonských řek, ty jsou jenom radioaktivní. ***  Na Staroměstském náměstí se konal protest proti vyšší dani z knih a časopisů. Kalosek vzkázal, že neuhne. *** Na padesátém druhém kilometru dálnice D1 vznikl schod asi 10 cm vysoký. Možná není nejlepší jezdit tam rychlostí 210 km/hod., pane Trpišovský. ***  Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák sdělil mediím, že v úterý dostal průjem. To sázkaři začnou určitě víc utrácet.

19.6.2011

Na spřáteleném Folktime zuří diskuse o tom, jestli je letošní Zahrada poslední, kdo to zavinil, kdo koho okrádá, a co všechno potřebuje nelegální prodejce piva, aby byl legální. Paradoxně se tam tentokrát neřeší Juppovo Ferrari, jachta a soukromé letadlo. Mezitím se tým Zahrady už pomalu balí a chystá k přesunu do Náměšti na Hané. Chystejte se taky. Jednak Zahrada bude parádní a pokud by náhodou poslední byla, můžete se jednou chlubit vnoučatům, že jste byli u toho. 

Pražská ZOO vypouští koně Przewalského do volné přírody v Mongolsku. Pilot slíbil, že poletí pomalu, aby zvířatům neublížil. *** Demonstrace na obranu knih a časopisů proti zvyšování DPH se sejde 22. června 2011 v 16 hodin v Praze na Staroměstském náměstí. Půjdeme všichni? *** Z místa ředitele České televize odchází Jiří Janeček. Budeme doufat, že tím veřejnoprávní televize konečně zveřejnoprávní. ***  Prezident Klaus oslavil sedmdesátiny. *** Téměř 30% studentů u státních maturit neuspělo. Pověst Čechů jako národa géniů lehce utrpěla. *** Od Nového roku až do této středy nás stát obíral na daních o všechny peníze, co jsme si vydělali. Od čtvrtka už jsme mohli začít vydělávat na sebe, ale zase nám v tom zabránili odboráři. *** Ti šli průvodem Prahou v počtu asi pěti set. Vládu úplně paralyzovali, když před úřad položili šest balíků slámy. Původně chtěli dojít ař na hrad, aby panu prezidentovi popřáli k narozkám, ale je to do kopce, tak to vzdali. Metro nejezdilo, ale zato jezdila lanovka na Petřín a fungovala lodní doprava po Vltavě. *** Měsíc se úplně zatměl, což se prý letos stalo poprvé. Já bych se z odborářů taky úplně zatměl. *** Že se blíží léto, se dá poznat podle toho, že zkrachovala první cestovka. *** 


Policie pátrá po voze, který ve dvě hodiny ráno najel na festivalu Votvírák v Milovicích na ležící dívku. Ta spala ve spacáku na trávě.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/na-festivalu-votvirak-prejelo-auto-divku-ve-spacaku-bojuje-o-zivot-1f1-/praha-zpravy.aspx?c=A110618_183706_praha-zpravy_cen


Policie pátrá po voze, který ve dvě hodiny ráno najel na festivalu Votvírák v Milovicích na ležící dívku. Ta spala ve spacáku na trávě.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/na-festivalu-votvirak-prejelo-auto-divku-ve-spacaku-bojuje-o-zivot-1f1-/praha-zpravy.aspx?c=A110618_183706_praha-zpravy_cen


Policie pátrá po voze, který ve dvě hodiny ráno najel na festivalu Votvírák v Milovicích na ležící dívku. Ta spala ve spacáku na trávě.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/na-festivalu-votvirak-prejelo-auto-divku-ve-spacaku-bojuje-o-zivot-1f1-/praha-zpravy.aspx?c=A110618_183706_praha-zpravy_cen


Policie pátrá po voze, který ve dvě hodiny ráno najel na festivalu Votvírák v Milovicích na ležící dívku. Ta spala ve spacáku na trávě.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/na-festivalu-votvirak-prejelo-auto-divku-ve-spacaku-bojuje-o-zivot-1f1-/praha-zpravy.aspx?c=A110618_183706_praha-zpravy_c


Policie pátrá po voze, který ve dvě hodiny ráno najel na festivalu Votvírák v Milovicích na ležící dívku. Ta spala ve spacáku na trávě.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/na-festivalu-votvirak-prejelo-auto-divku-ve-spacaku-bojuje-o-zivot-1f1-/praha-zpravy.aspx?c=A110618_183706_praha-zpravy_cen

Zítra je poslední jarní den, tak si ho užívejte. Léto začíná v úterý v 19:16.

12.6.2011

Veronika a Luboš Stráníci se přestěhovali. A protože se jim nelze dovolat na mobil, přestěhovali se zřejmě někam, kde stavební spořitelny dávají dobrou noc. *** Honza Rejhon (Hořký kafe) se v pátek oženil. Na Zahradě uvidíme, jestli přežil. *** Bezefšeho pokřtilo v divadle u Cimrmanů nové album. *** Bujabéza a Aulen Orfeus zasáhnou do letošních bojů o Krtky. Proběhlo Střelické strunobraní. *** Autorskou Portu v Ústí nad Labem vyhrála skupina Bossy bez bassy. *** Indísové chystají na 30.6 v Brně Bongo Festival. Pokud se cítíte být dětmi, máte příležitost zúčastnit se, třeba cestou na Zahradu. 

V Arizoně otevřeli první obří hypermarket s marihuanou. Česko zatím vyčkává. *** EU zaplatí mnoho milionů € španělským zelinářům, které poplašná zpráva německých úředníků letos připravila o živobytí. Tuhle  německou blbost nezaplatí Brusel, ale my všichni. *** Státní maturity skončily. Stály tento rok 240 milionů, jsou přebyrokratizované a vloudilo se do nich obrovské množství chyb. Nelíbí se ani studentům, ani učitelům, ani ministrovi školství. ***  Nucený správce odvolal Hušáka z funkce a značně mu omezil vstup do budovy Sazky. Je to podobné vězení, akorát, že Hušák nesmí DOVNITŘ. Všichni doufají, že časem to bude i naopak.  *** Odborářská pondělní stávka dopravy se konat nebude. Soud ji zakázal, protože je nezákonná. Odborářští bafuňáři ji obratem vyhlásili na čtvrtek. Chtěli by škodit vládě, ale zatím škodí jen nám lidem. *** Britské ministerstvo obrany prodává letadlovou loď Ark Royal. Máte-li zájem o koupi, pospěšte si, o prázdninách si můžete někam vyrazit. *** Radiu Svobodná Evropa je šedesát. Václavu Klausovi o deset víc. ***  Skončila další Superstar, podobný projekt Věci veřejné ještě ne.

Vždy před dalším obřadem se musí celé krematorium vyvěnčit. 

5.6.2011

Všechno je jinak. Počínaje Prahou, tam se vždycky leccos zakroutí. Festival Pod komínem je už léta na statku. Široko daleko komín žádný. Country Fontána je zase na závodišti, k původní fontáně na pražském Výstavišti se prý staví tunel. Tunely v Praze umíme. Jubilejní trampské Setkání pod Medníkem (které jsme před dvaceti lety spoluzakládali a které nám potom ukradli) nebude. Nejsou finanční prostředky. Mohelnický dostavník taky nebude. Nevůle města a krach zázemí, přilehlý autocamp je v konkursu. Nebude ani festival Kolínský ostrov. Festival na pomezí je poprvé jednodenní. I Folková růže si odpustila většinu výjezdních koncertů. A děhylovský Za vodou skončil už loni. V legendárních Svojšicích je jen hiphopový fesťák. 
A veseleji: X-tet vydal svou první desku. Traband taky, ale ne první. Taky Čankišou něco točí a Jablkoň vydala království. Stráníci budou mít Potlach. V Kaštanu řádili osamělí písničkáři. Jak může být někdo společně osamělý?    

Advokáti musí povinně nosit taláry. Hezká je představa, že by Ivoš Jahelka v něm chodil i na jeviště. *** Předposlední raketoplán úspěšně přistál. *** S velkou slávou byla po letech rekonstrukce na Pražském hradě otevřena Zlatá ulička. Platí se tam ale vstupné bratru 250 Kč. A za tři minuty jste venku. *** Asi nás čeká generální stávka. Důvod? Ať se jedná o cokoliv, odbory jsou vždycky proti. *** Španělské okurky za nic nemohou, rajčata taky ne. Španělští zemědělci chtějí po německých úřadech odškodné. A odborníci, politici a media hledají dalšího viníka na kterého by šíření vražedné bakterie svedli. Možná si jen kdysi čistotní Němci přestali mýt ruce. *** Kapela Oceán už zase jede. Místo Muka nasadili zpěvačku. ***  Německo do roku 2022 zavře všechny jaderné elektrárny. Co kdyby tsunami dorazilo až k Norimberku? Po elektřině v Evropě začne být hlad a u nás se to prý projeví až třicetiprocentním zdražením energie.Začněte shánět liščí ohony a ebonitové tyče. *** Válečný zločinec a masový vrah Ratko Mladič byl dopaden a odvezen do Haagu. Leckdo z našich potrestaných zlodějíčků by mu záviděl jeho celu s televizí a počítačem. *** . Konečně se podařilo dohodnout s Farmářkou Havránkovou a bude se stavět 3 km dálnice do Hradce Králové. Bárta je opilec, ale dobrej. ***  Johna Malkovitche v Praze v hotelu okradli. To se zas budou k nám hrnout hvězdy. ***  Společnost TataZone uzavřela s finalisty SuperStar exkluzivní smlouvy o jejich zastupování. Taky vás to tak vzalo?

Vůbec největší životní chyby se může holka dopustit, když si chce ze svého partnera udělat kamarádku.

29.5.2011

Víkendové přívaly deště nepřály Narozeninám Vítka Sázavského v Sázavě, strakonickému Jamboree, festivalu Mezi ploty a hromádce dalších akcí. Navíc chytne-li v květnu počasí sedmidenní rytmus, bývá to se všemi červnovými akcemi kostrbaté, Nicméně buďme optimisty. To v Americe teď zuří tornáda. Jistě to k nám - jako všecko americké - taky dojde. To pak bude podívaná, až obrovská stage poletí nad hlavami užaslých diváků. Ostatně Evropa na západ od Prahy to už zažila a Zahradu uchránilo to, že se vichřice roztříštila o Českomoravskou vysočinu. Ale aspoň jsme si tenkrát s diváky nacvičili vzornou evakuaci, po které se hrálo dál. 

Ve Vidoníně voda zaplavila křižovatku. *** Přežili jsme další naplánovaný konec světa. *** Vojenská dopravní letadla Casa, která jsme tak draze nakoupili z druhé ruky, nebudou letos nikam létat, protože mají řadu poruch a jsou nespolehlivá. *** Sazka je v konkurzu, Hušák skončil. Jestli jste tento týden vyhráli, je mi vás líto. Mimochodem to, že je Sazka v konkurzu neznamená, že bude vystupovat na Zahradě. *** Po odborářích se vydají na pochod Prahou homosexuálové. *** V Praze se začal bourat legendární hokejový stadion na Štvanici. Byla to sice kulturní památka, ovšem byla v takovém stavu, že do ní nikdo nesměl. *** Kongres USA aplaudoval projevu izraelského premiéra Netanjahu. Byla to ukázková lekce mediálně nezkresleného medii. *** Pochod do Prčic je jen o rok starší než Porta. *** Dávejte pozor v lese. Zmije se teď páří a nesnáší, když na ně při tom šlápnete. *** Ministerstvo kultury povolilo zbourat dům na Václavském náměstí, první sídlo redakce časopisu FOLK & COUNTRY. Důrazně protestujeme! Nebude kam umístit pamětní desku. *** Helena Vondráčková zase protestovala v Českém rozhlase, že ji na Radiožurnálu málo hrají. Hudba na Radiožurnálu je blbá, ale s Helenkou by byla ještě horší.

Nezaplněné sektory na pevném disku se nejmenují holobyty.

22.5.2011

Dobrá zpráva na začátku: Pavel Aligátor Nenkovský, pořadatel Mohelnického dostavníku se nedávno vrátil z nemocnice a jeho zdraví se rychle zlepšuje. A teď ta špatná: letošní 36.? Mohelnický dostavník nebude. Byl pro všechny trvalou jistotou, tečkou za prázdninami i open sezónou, na ose prázdnin protipól Zahrady, přesně tak, jako magnetická střelka propojuje sever s jihem. Důvod nekonání není jen v oslabení fyzických sil rekonvalescenta. Festival ztratil zázemí, autokemp je v úpadku a mimo provoz a zdá se, že ani město není folku příliš nakloněno. Budeme doufat, že v dalších letech se Dostavník na festivalové mapě zase objeví. Takže poslední prázdninový víkend zůstaňte doma nebo vyjeďte někam na vandr. ***  Dostavník není první. Loni skončil festival Za vodou, letos Pikovice, z těch velkých. Kolik zaniklo malých festiválků a přehlídek se většinou ani nedozvíme, se zprávami o jejich konci se do médií nikdo nehrne. *** Je krize a i když nám ekonomičtí analytici slibují růst, v kultuře krize ještě rok dva potrvá. Sponzorů je málo a festivalů hodně. Pokud letos některé přehlídky přežívají nebo dokonce prosperují, konstatujme, že mají kliku.

Vyletěl předposlední raketoplán. *** V Praze zkoušku na řidičák hned tak nesložíte. Čtrnáct zkušebních komisařů z pražského magistrátu je ve vazbě kvůli úplatkům. *** Antikoncepčním pilulkám je padesát let. *** Majitel Věcí veřejných Vít Bárta se opil a vysvětloval účastníkům mejdanu, že je i majitelem Václava Klause, Vladimíra Putina a Baracka Obamy. Jenže, jak je v české politice obvyklé, někdo to nahrál. *** V hokeji jsme třetí, ale hlavně že jsme porazili Rusy. *** Zemřel Eduard Janota, nejlepší vládní ekonom posledních dvaceti let. *** Radek John podal už druhou demisi. Pan prezident ji přijal. *** Odboráři prošli tropickou Prahou. Měli bubny a vuvuzely, viditelně přinášejí nový hudební žánr. Počkáme si, jak to budou hodnotit kolegové z jiných hudebních periodik. *** Už za rok oslavíme sto let od potopení Titanicu.

Taky se vždycky otrávíte, když musíte na websajtě skipovat intro?

8.5.2011

Konečně snad už přišlo jaro. *** Jiřina Bohdalová slaví osmdesátku. *** Ivan Magor Jirous je hospitalizován v  Třebíči. ***  Kate a Viliam jsou manželé. Královské svatby se účastnil i Mr. Beam. *** Na příští víkend se na Konopišti chystá Folkový kvítek. ***V Albertu museli zavřít, hygienici našli mezi regály mrtvé myši. Ideální tip, jak s myší v kapse likvidovat konkurenci.  *** Trampský festival v Pikovicích letos nebude.***  Bin Ladin je po smrti. *** Malý sameček slona, narozený v ostravské ZOO bohužel také. *** A vypadá to, že to čeká i fotbalový klub Slavie. Nějak špatně chlapci hospodařili nebo co. *** Držitelka Oskara Markéta Irglová přijela do Česka. *** Věděli jste, že Česko je jedinou evropskou zemí, kde se chovají krokodýli na maso a kůži?  *** V hokeji jsme to nandali Slovákům 3:1. Ale v jiných oblastech to nandávají oni nám.

Dnes je svátek matek. Chtěl jsem jim všem blahopřát, ale v železářství měli zavřeno.

24.4.2011

Když nás s Hankou věci v tuzemsku moc štvou, jedeme do ciziny. Letos to připadlo na Květnou neděli. Dal jsem si thajskou masáž. Žádnou erotiku nečekejte. (Pokud ovšem nejste masochisti.) Na poličce Budha, v reproduktorech asijská hudba a z okna koukáte na zasněžené tatranské velikány. U sousedů jsou lidé milí, služby fungují jako za kapitalismu a pracuje se rychle. Zřejmě se jim vlády pořád nehádají a odboráři nevylézají z děr na obrazovky. Prostě pohoda, horské doliny se barví do zelena a v rádiu znějí české písničky v nesrovnatelně lepším výběru než na Radiožurnálu. Na Velikonoce z dovolené zas rychle domů, festivaly se nebezpečně blíží. Na silnicích do Prahy nás prý o svátcích doprovodí 5000 českých policistů. No aspoň nebudou mít čas podstrkovat řidičům do aut nelegální, nabité a odjištěné pistole.    

Máte zahradu a potřebujete ji pořádně pohnojit? Pražská ZOO začala nabízet sloní trus. Sdělil to ředitel Zoo Bobek. Jako dramaturg festivalu v Náměšti na Hané o nákupu vážně uvažuji. ***   Benzín je nejdražší v historii, kdežto na jihu USA řádila tornáda. *** Po velmi malém úspěchu Čupr Star na Nově se Prima chystá na další kolo Česko-Slovensko má talent. Firemní sebevražda se dá dělat i elegantněji. ***  V Pardubicích bouchla továrna Explosia. Na odvedení pozornosti medií od vládní krize skvělej trik. Jen by u toho nemuseli být mrtví. ***  Miroslav Kalousek vyzval dalšího politika Jaroslava Škárku, aby se šel pověsit do bažin. Zdá se mi to technicky neproveditelné. *** Ve Staré Boleslavi se utrhla reklamní vzducholoď a vydala se na výlet po Česku. *** V Kravařích zakázali hygienici zvonění kostelních zvonů. *** Další ústupek ekologickým aktivistům: v šumavských zónách bude možné kácet jen motorovou pilou. Buldozery musí zůstat doma. *** Kuba začala s hospodářskými reformami. Jestli je dělá tak koncepčně jako naše vláda, tak potěš Fidel. *** Odboráři odešli z jednání tripartity a Detroit vyřadil Phoenix.. ***  Nedaleko Prahy vyroste evropský superlaser. ***

Dají se pomocí zrcátka pouštět vepříci?

17.4.2011

Včera v sobotu jsme byli v Českém ráji. Všimli jste si, co je v naší krajině všechno české? Třeba Český kras, Český les, České středohoří, Česká Sibiř,... O Vysočinu se dělíme s Moraváky stejně jako o Kolbenku, ale ta už vlastně neexistuje a  místo ní stojí Hušákův rondel, na který jsme všichni pyšní. Jo a o Švýcarsko se Česko dělí se Saskem. * Do Českého Ráje jsme dojeli bez bloudění a dorazili jsme až do autocampu Ošancová, kde už se dělo. Náš redakční kolega Tomáš Hrubý tu slavil důležité životní jubileum, v podstatě dvoje pětadvacetiny. A stylově přímo pod Hrubou skálou. Všechno vycházelo, i počasí bylo dostatečně hrubé.  * Tomáš dostal spoustu milých a vzácných darů, například od šéfredaktora a jeho choti na hrubý pytel hrubou záplatu. * Málokdo tuší, že na počest jeho narození odstartoval před padesáti lety Jurij Gagarin do vesmíru.

I bezvýznamní důchodci mohou dělat věci, o kterých se dozví celý svět. Pětasedmdesátiletá gruzínská stařenka našla v zemi kabel a kus ho uřízla. Tím odstřihla od internetu část Gruzie, celou Arménii a celý Azerbajdžan. *** Kočkování v koaliční vládě zabralo v médiích tolik místa, že žádné jiné zprávy skoro nebyly. *** Přes padesát tisíc lidí si v sobotu prohlédlo, jak se v Mladé Boleslavi vyrábějí škodovky. *** Česká televize vydá na DVD normalizační seriály Žena za pultem a Muž na radnici. Budeme se kochat za námi všemi placenou televizní daň. *** Zmrzly nám tulipány.

Je urážkou, když se o ženě řekne, že je úzkoprsá?

10.4.2011

Ideální je, když mohu na jaře střídat práci na Zahradě a práci na zahradě. Takže mě po víkendu bolí hlava i záda. *** Vojenský újezd na Brdech bude zrušen, turisté i houbaři budou mít pré. A co trampové? Budou rádi nebo naopak? *** Tlupa členů Greenpeace vlezla do pečlivě střežené zahrady Úřadu vlády. *** O soše Masaryka v Karlových Varech si ruští turisté myslí, že je to Lenin, a nadšeně se před ní fotí. Nestačila by vysvětlující cedulka v azbuce? *** Strana Věci veřejné se nám rozpadá na stranu Věci a stranu Veřejné. *** Vojta Kiďák Tomáško vydal novou desku. Album budou křtít také Přeletky. *** Nikdo přesně neví, kolik ministrů opustí vládu. Ale poslední zhasne. *** Antibiotika už prý přestávají stačit na nové viry. Nešlo by nám očkovat počítačové antiviry? *** Izraelský premiér Beniamin Netanjahu přijel do Česka. Je to první návštěva izraelského představitele za posledních 97 let. *** Česká televize chce vypnout losování Sportky, Sazka neplatí. Škoda. Je to nejlepší pořad ČT. Jenže zajímá to vůbec někoho? *** Na Zahradě se objeví Sto zvířat. Nikdo ale netuší, jestli mezi nimi bude i krtek. 

Neděsí vás fakt, že prakticky ve všech prostorách vašeho zažívacího traktu je po celý váš život absolutní tma?

3.4.2011

Předsedou České strany sociálně demokratické se stal Bohuslav Sobotka. No aspoň že ne Paroubek. *** Pacifik oslavil čtyřicáté narozeniny. *** Odvolací soud v zásadě potvrdil tresty žhářů z Vítkova. *** Traband chystá další desku. ***  Sazka už přestala vyplácet i drobné výhry. A telefonní karty už si v jejích terminálech nenabijete. *** Prodej hudebních nosičů v České republice klesl meziročně o 27%. *** Pravděpodobný vrah devítileté Aničky Otakar Tomek po sebevraždě ve vazební věznici zemřel. Policie dále zoufale vyšetřuje, jestli vrahem náhodou nemohl být někdo jiný. *** Zemřela herecká legenda Liz Taylorová. *** V Praze bude jezdit tramvaj s bezplatným připojením na internet. *** Ukradený Drtikolův akt s rozvlněnou dívkou už je zpátky v Praze. *** Přestaly platit papírové padesátikoruny. Jestlipak dojde dřív na papírové stokoruny nebo na příchod Eura? *** Ve východních Čechách našli stopu dinosaura. Tak teď ještě honem celé živé zvíře. *** Meteorologové předpovídají na duben minisukně a dekolty.

Mluviti stříbro - mlčeti zlato. Kam jenom ta mlčící většina ty prachy dává?

20.3.2011

21 minut po půlnoci nastane jaro. A je to naposledy, co to zažijeme 21. března. V dalších devadesáti letech bude jaro začínat střídavě 20 a 19 března. Takže odvykejme od školy nabiflovanému datu. ***  Z Uměleckoprůmyslového muzea byl ukraden nejslavnější akt fotografa Františka Drtikola nazvaný Vlna. Předpokládejme, že zloděj, spíš než by se doma ukájel, se ji pokusí za velké peníze prodat. *** Sazka už ani nemá na výplaty výher. Nechtěl bych být v kůži toho nešťastného šťastlivce, co vyhrál v jackpotu 103 melounů a možná je nikdy neuvidí. *** Po japonské jaderné tragedii se i Evropská unie zaměřila na svoje atomové elektrárny. Německo už své nejstarší dočasně zastavilo. U nás zatím žádné podobné pnutí není, ale určitě se časem dočkáme rakouských traktoristů na hranicích, výkřiky ekologických aktivistů o větrnících a biomase a tlak uhelné lobby na vydolování Horního Jiřetína. Cena elektřiny ale roste.  ***  Parlament ve zkráceném řízení zakázal nové typy drog, které se k nám nastěhovaly z Polska. Většina z nás je ani nestihla vyzkoušet. ***  Vojenská policie předvedla operetní show v přímém přenosu v České televizi v čase hlavních zpráv. Ze záznamu bylo patrné, že vojenští policisté málo cvičili překonávání turniketů. *** Vědci tvrdí, že našli Atlantidu. Je to na západním pobřeží Španělska (při pohledu do mapy to souhlasí s Platonovým tvrzením, že Atlantida byla až za Heraklovými sloupy - za Gibraltarem). Prý celou říši spláchla obrovská vlna tsunami. Hezká teorie, ale jen do doby, než další vědci přijdou s nějakou jinou. *** Do kin přišlo Havlovo Odcházení.

Tušíte, jaké heslo je na státním znaku Souostroví Fidži? Ano správně: Rere vaka na kalou ka doka na tui. Pokud jste to nevěděli, nezoufejte. Většina Fidžanů taky netuší, kdo je ministrem školství České republiky.

13.3.2011

Naposledy přistál raketoplán Discovery. *** Polovina billboardů  na dálnici D1 ohrožuje bezpečnost provozu. Nejpozději do roka by měly zmizet, rozhodla vláda. *** Sázíte-li Sportku, snažte se vyhrávat jen částky do půl milionu korun. Jinak byste se museli dohadovat s nuceným správcem Sazky, jestli je vám to možné vyplatit. ***   Podle posledního sčítání lidu, domů a bytů před deseti lety žije u nás 11 746 Romů. Myslíte, že teď jich bude míň nebo víc? *** Český policejní pes dostal medaili za statečnost, kterou prokázal při nasazení v jednotce K-for v Kosovu. *** Průvod neonacistů prošel Novým Bydžovem. Romy a antifašisty, kteří se jim v tom snažili zabránit, policie rozehnala. *** Japonsko zasáhlo nejničivější zemětřesení a tsunami za posledních 140 let. Desetimetrové vlny převracely parníky a srovnávaly se zemí celá města. Vlny zaznamenali i na pobřeží Austrálie, USA a Chile. Změřili to i v Průhonicích. ***  Během večerních zpráv provedla Vojenská policie razii v České televizi. Teď můžeme čekat odvetu: razii ČT v kasárnách, jestli se tam platí televizní poplatky. *** Místo dvaceti procent DPH budeme příští rok platit za knihy, časopisy a vstupenky jen čtrnáct. ***  Muammar Kaddáfí dál vraždí své odpůrce. Představitelé Evropské unie ho vyzvali, aby odstoupil. Cítíte tu strašlivou sílu sjednocené Evropy?

Je to smutné, že chudáci holky s mentální anorexií se tolik trápí se svou linií. Přitom stačí tak málo: spolknout tasemnici.

6.3.2011

Praha je pátým nejbohatším regionem v Evropské unii. Zřejmě tu musí žít i velmi bohatí bezdomovci. *** Autor VikiLeaks Julian Asange byl vydán švédskému soudu. Sex je to nejpravděpodobnější, na co chlap dojede. *** Poslední raketoplán Discovery se vznesl s drobnými potížemi. ***  Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydala seznam vulgárních slov, která by se neměla v mediích objevit. Věřili byste, že slovo žirafa je vulgární? Žirafa je patrně předsedkyně rady Kateřina Kalistová, která seznam vyplodila. ***  Víte, vy mladší,co je to MDŽ? Ale vůbec ne Máme Doma Žirafu. Někteří v tomto národě si myslí, že by se to slavit mělo, kdežto někteří si myslí, že je to relikt bolševické totality. *** Architektovi naší svobody Michailu Gorbačovovi bylo osmdesát let. *** Televizní soutěž ukázala, že ženy jsou podstatně horšími řidičkami než muži. *** Vláda definitivně odsouhlasila, že na všechny komodity s výjimkou chleba, brambor a zeleniny se bude vztahovat vyšší dvacetiprocentní daň z přidané hodnoty. Asi se připravte na konec knih, konec časopisů a asi i většiny festivalů a koncertů. *** Nové autolékarničky, které jsme si všichni museli za drahé peníze koupit, jsou k ničemu, hlásí záchranáři. No aspoň se někdo napakoval. Dozvíme se kdo? *** Prezident Václav Klaus označil Jiřího Pavlicu za ničitele lidové hudby. Za ničitele čeho můžeme označit Václava Klause? 

Jestliže na Slavíně leží největší muži a ženy našeho národa, kdo je potom pohřben ve Veleslavíně?

27.2.2011

V druhé půli února přišlo zcela neglobální ochlazení. A přestože se blíží jaro, nadnulno slibují meteorologové až od půlky března. *** Zemřel spisovatel a novinář Arnošt Lustig. Ve věku čtyřiaosmdesáti let podlehl těžké nemoci. ***  Palivové dřevo, harmoniky, koupelnové soupravy či běžecké trenažéry. Armáda se zbavuje dalšího nepotřebného majetku. V inzerátu nabízí zájemcům výstroj, zdravotní materiál, hudební nástroje a další předměty.  Asi bude kupovat další Gripeny. ***  Na Novém Zélandu zahynulo na pláži 107 kulohlavců. Se zemětřesením to nemá žádnou souvislost. *** Lampiony štěstí, které způsobily u nás už několik požárů, budou zakázány. *** V USA vyvinuli špionážního kolibříka. Je velký jako kolibřík, létá jako kolibřík a mává křídly jako kolibřík, ale pod zobákem má kameru, která může monitorovat cokoliv kdekoliv. Prostě Malý Bratr tě vidí. *** Andělé se rozdaly. Traband vyhrál těsně před Radůzou a Jananasem. Méně podstatné hlavní ceny hledejte v denním tisku. ***  Makak Šimpy, který před osmi měsíci prchl z olomoucké ZOO, si to namířil na západ a byl zatčen až na Chrudimsku. Jeho spoluuprchlík byl mezitím spatřen ve vojenském prostoru Libavá. *** Pokud se české vládě podaří prosadit zvýšení DPH na dvacet procent na časopisy, knihy a vstupenky už na podzim, počítejte s tím že záříjové, říjnové, listopadové a prosincové číslo časopisu FOLK dostanete do schránek už v srpnu. A malou svíčku za českou kulturu doma v šuplíku určitě najdete.

Zdravé jako řípa jsou holky. Kluci jsou zdraví jako Říp.

20.2.2011

Do Česka se vrátili zubři. Zatím 5 kusů, *** Praha nakoupila nové tramvaje, které nemohou jezdit, když sněží. Nejlepší bude sníh v Praze zakázat. *** Po čtyřech letech bylo otevřeno Národní technické muzeum. *** Tento týden - 25. února - se dožívá pětasedmdesáti let publicista, náš spolupracovník a kamarád Jirka Černý. Bývaly časy, kdy jeho narozeniny slavily davy komunistů na Staroměstském náměstí.. *** Po roce 2015 možná Česko nebude mít nadzvukové stíhačky. Bojím se o zástupy Čechů, kteří z toho budou frustrovaní. *** V Praze proběhl zápas Sparta - Liverpool. Policie ho zvládla, vstupenky byly za 1500 -3000 Kč.*** Kim Čong Il monumentálně oslavil svoje 69 narozeniny. Zároveň Severní Korea požádala Česko o potravinovou pomoc. *** Český bruslař Tomáš Verner v Severní Koreji oslavoval ty narozeniny také. Český olympijský výbor v tom žádný problém nevidí. *** Kosmonauti, kteří osm měsíců letěli k Marsu, vystoupili ve skafandrech na pískoviště kdesi za Moskvou. Teď je čeká návrat na Zem, a pokud vše dobře dopadne, přistanou za osm měsíců na pískovišti kdesi za Moskvou. *** Češi jedí méně brambor, ale piva pijí stále stejně. A každý Čech včetně nekuřáků si meziročně odřekl jednu krabičku cigaret. *** Televize Prima spustí na MDŽ kanál pro ženy. Hlavně intelektuálky už se jistě nemohou dočkat. ***   Divadelní hra Koule (sleduje koulařku Milenu za socialismu včetně problémů s dopingem) pohoršila bývalou koulařku Helenu Fibingerovou. Navrhuje, aby ji soud zakázal. Málokterý divadelní kus bude mít takovou reklamu zadarmo. Zajímavější by ale bylo, kdyby na místo Fibingerové zasedl v Radě České televize nějaký odborník. * Ekologický institut Veronica vyzývá města, firmy i občany k "Hodině Země". 26. března od 20:30 by mělo na hodinu zhasnout pouliční osvětlení a vůbec všechna světla. Dáváme to dál, aby se zloději a násilníci na to stihli včas připravit. ***  Slunce, které zažilo několik let relativního klidu, teď vystartovalo s obrovskou erupcí. Možná uvidíme polární záři i v Česku a možná, že nám přestanou jít v magnetické bouři mobily.

Může se z někoho stát masový sebevrah?

13.2.2011

I-legálně končí. Stahování muziky za peníze asi nikoho nebavilo. *** Nova nás zahrnula 4x týdně v prima time tureckou telenovelou. Ale hned po čtrnácti dnech ji přesunula na odpoledne.  ***  Kauza Sazka je zatím vyřešena. Miliardáři si zřejmě vymezili hrací pole. Český sport asi spláče, ale vážnější otázka je, proč by vůbec měl být podporován.  *** Sněhová bouře se spustila nad polovinou území USA. Místy napadlo až 70 cm sněhu. Al-Kajda v tom prý prsty nemá. *** Vláda chce rušit víceletá gymnázia.Cíl je jasný: aby žáci byli blbí průměrně. *** Marie Benešová prohrála, justiční mafie neexistuje. Nebo existuje v jiné kanceláři. *** Po exodu lékařů nás bude léčit armáda. Doufám, že se slepým střevem nebudu muset letět do Afganistanu. Jenže spíš to vypadá tak, že vláda děkujícím odcházejícím doktorům vyhoví ve všem. Kdo je teď další na řadě, aby jí dal nůž na krk? *** Na Islandu bouchla další sopka. Tentokrát jsme tam našeho redaktora Vaška Müllera neposlali. *** Egyptský prezident Husní Mubarak po třiceti letech vlády odstoupil. *** V kinech měla premiéru 3D verze filmu Fimfárum podle pohádek Jana Wericha. *** Po několikaměsíčních tahanicích je půlka Muchovy Slovanské epopeje v Praze a půlka v Moravském Krumlově. Možná by bylo vhodné jeden obraz poslat do Slezska.  ***  Po protestech veřejnosti proti utajovaným přípravám nového autorského zákona připravuje Ministerstvo kultury širokou veřejnou diskusi. Zahájilo ji tím, že utajilo účastníky prvního diskusního panelu k této problematice. ***  V Hradci Králové na Letišti budou festivaly Rock for People a Hip hop Camp končit už hodinu před půlnocí. Ve Vizovicích zase radnice nastavila festivalu Masters of Rock takové finanční podmínky, že si hledá působiště jinde.

Téměř vždy, když mluvíme o psech, říkáme psi. Genderově správné by ale bylo říkat psi a fenky.

30.1.2011

Je předjaří a prasečí chřipka zavírá první české školy. Media si letos zatím nedovolila z toho dělat pandemii.  *** Zemřel Jiří Dientsbier. Jiří Dientsbier mladší se bude ucházet o jeho post. Kim Čong Il navrhl za následníka svého syna. *** Prodej hudebních nosičů v USA meziročně klesl o dalších 10 procent na historické minimum. Kdy asi zaznamená prodej záporné hodnoty?  *** Jižní Súdán se stal samostatnou zemí. Má recht. Jinde v Africe, v Tunisu a v Egyptě to vře. Je slyšet pláč cestovních kanceláří.  *** V opakovaných volbách ve Starém Plzenci se stal Jaroslav Samson Lenk komunálním zastupitelem. *** 102 letý zachránce převážně židovských dětí z Čech před nacisty Sir Nicholas Winton oželel pravidelnou partii bridže v Londýně, aby se v Praze sešel s těmi, co zachraňoval. Sto tisíc lidí už ho navrhlo na Nobelovu cenu. ***  Bouchla Etna. Asi ne moc, protože dlouho se to v mediích neudrželo. Žádní mrtví, žádná zpráva. *** Proběhly záplavy  na Plzeňsku,  Queenslandu a v Brazílii.  *** V Praze budou jezdit autobusy MHD provoněné skořicí a citronem. Možná by stačilo kdyby bezdomovci jezdili jinudy. *** Čínský prezident přijel na přátelskou návštěvu do USA. Velmoci nějak musely dát najevo Putinovi, že je až trojka. *** Děkující odcházející lékaři jsou na mrtvici. Zdravotnictví sice vyhrabalo na jejich platy dvě miliardy, ale nikdo jim neslíbí, že je všechny vezme zpět. *** Podle statistiků je v Evropě nejméně chudých v Česku. Asi jsme si dost nakradli. *** V březnu budeme všichni sečteni. Sčítací komisaři budou mít vkusné brašny. Není jasné, co čeká občany, které se sečíst nepodaří.

Při styku s masovou kulturou se z nás stávají vegetariáni.

9.1.2011

Podnik Sazka asi půjde do konkurzu. Ale přihlášku nám zatím ještě neposlali. *** Filmové pohádce Mrazík už je 46 let. A nikde není tak slavná jako v Česku. *** Papež Benedikt šestnáctý prohlásil, že vesmír není dílem náhody. Ale co když Bůh pracoval bez plánu? *** Elton John zplodil se svým partnerem za pomoci náhradní matky syna. Když se dva chlapi spojí, je to brnkačka. *** Zemřel televizní hlasatel Miloš Frýba. * Stát nebude platit dluhy za Mistrovství světa v lyžování v Liberci. Ostatně už nás to stálo dost. *** Někteří lékaři stahují výpovědi Děkujeme, odcházíme. *** Policie odhalila šestnáctiletého jinocha, který nabízel na svém webu stažení asi 2500 filmů. Je to zatím největší pirátský kousek v Česku. Hrozí mu dva roky natvrdo. *** Německé slepice produkují ve vejcích jedovatý dioxyn. České zatím s ničím originálnějším nepřišly. *** Opencard má potíže se zabezpečením. Pokud je její držitel zaregistrován jako čtenář v Městské knihovně, pomocí čtečky je možné si z jeho karty stáhnout osobní údaje.*** Pražské divadlo Ta Fantastika, jehož spoluvlastnicí je i Lucie Bílá, končí s uváděním muzikálů pro nedostatek financí. Takže takovej vejvar, jak nám tvrdí media, to asi nebude. *** Počet internetových domén s příponou .cz je už 750 000. To znamená, že přes devět milionů Čechů ještě nemá vlastní doménu. *** Sloni z pražské ZOO snědli vánoční strom ze Staroměstského náměstí. Naštěstí až teď. *** Expremiér Stanislav Gross vystoupil z ČSSD. Asi to myslí upřímně. ***  Za poslední půlrok prý celosvětově dramaticky ubylo spamů. Oproti loňskému srpnu jich v prosinci byla sotva čtvrtina. *** Megazvonu kostela v Kolíně se na Tři krále zlomilo srdce a vypadlo na zem. Naštěstí se to stalo nad Rýnem. ***

Taky by vás zajímalo, co se stane, když hřeben vysokého tlaku vyplní brázdu nízkého tlaku?

23.12.2010

22. prosince přišla kalendářně zima. Konečně si snad v éře globálního oteplení užijeme trochu sněhu a chladna. *** Slovensko zvažuje návrat ke koruně. Že by se jim evropská měna €klovala? *** Konečně je prokázáno, že příšera z Loch Ness byl jen povedený kanadský žertík. Na druhou stranu někde se ti dinosauři dnešních dnů dožít museli. *** Čtyři tisícovky českých lékařů dala výpověď a odchází. Není ale jasné kdy, kam, za kolik a kdy se vrátí. *** Dva Češi byli dopadeni při několikáté loupeži v německých bankách. Oba mrtvi. Já, kdybych měl naloupeno 50 mega, tak už toho nechám. *** Prognózy o superlevných autech z Mladé Boleslavi byly asi chybné. Škodovka chystá terénní superb. *** Pirátská strana založila web PirateLeaks, na němž zveřejňuje nezveřejněné dokumenty, které politici a úředníci tají před českou veřejností. Jako první byl na řadě návrh utajené novely autorského zákona. Ministerstvo kultury ani OSA asi moc velkou radost nemají. ***  Prokurátorka Brožová-Polednová, která poslala na smrt Miladu Horákovou, dostala milost od prezidenta republiky a je na svobodě. Třeba dostane příští rok státní vyznamenání... *** Vláda ustála vyslovování nedůvěry. Jaký další žertík nám politici připraví? *** Krize má něco do sebe: vánoční shon byl letos menší. Nebo to byla sněhová kalamita? *** Prožijte svátky v klidu. Jistě už máte nahrabáno. 

Termín zaoceánský parník je nonsens. Copak existuje nějaký předoceánský parník?

12.12.2011

Český lev je prý mrtev, filmoví kritici budou udělovat vlastní ceny. Dojde k tomu 13. ledna. Neměli bychom se v muzice inspirovat a poslat České slavíky do věčných lovišť?  *** Britka Kate Middletonová se bude na jaře vdávat.Bere si prý nějakého prince. *** Zásluhou vydavatelství Galén máme konečně v češtině kompletní životopisnou knihu Boba Dylana z pera Howarda Sounese. *** Zatímco tahanice kolem policejního prezidenta neskončily, policie má nový trhák: všichni chodci by měli mít při chůzi po silnic reflexní vesty. Reflexní spodní prádlo zatím nikdo nenavrhl. *** Žraloci řádí v Rudém moři, zabili nebo zranili už několik lidí. Žádná česká učitelka se k tomu naštěstí nepřimotala. *** Mezinárodní průzkum zjistil, že čeští žáci neumějí číst a nečtou. Myslíte, že se to vyřeší stávkou učitelů za vyšší platy? *** Háčky a čárky nebudou ani nadále v internetových adresách povoleny, i když technicky by to prý šlo. Rozumný nápad, který zabrání spoustě zmatků a omylů i čachrů s doménami. I když taková Náměšť... ***  Před třiceti lety byl zavražděn John Lennon. Nezdá se vám, že dnes je hudba méně výraznější než před osmým prosincem 1980? Snad zase jednou nějací Beatles vstanou z popela... *** Komické je, že si Lennonovo výročí vybrali zaměstnanci českého státu za datum své stávky. Moc jich teda náměstí nepřišlo. *** Třiaosmdesát procent Čechů považuje Romy za nepřizpůsobivou skupinu obyvatel a 45 procent by je nejraději v Česku vůbec nevidělo. Data vyplynula z průzkumu agentury STEM pro ministerstvo vnitra. *** Levicový senát zamítl zákon od protikomunistickém odboji. Senát taky schválil návrh zrušení státních maturit. Vypadá to tedy, že letošní maturanti vůbec maturovat nebudou. Koho všeho ještě zažijeme jako oběti senátních obstrukcí?

Nezdá se vám, že i od jihu teď fouká severák?

5.12.2010

Evropu a Česko zasypal sníh. V Praze i jinde zcela zkolabovala veřejná i neveřejná doprava. *** Po Řecku pomůže Evropská unie Irsku. Ještě že nejsme v Eurozóně. *** Koalice ODS a ČSSD ovládla Prahu. Občané hlasitě protestovali, protože máme Svobodu. Primátorem. ***  Zaměstnanci státu 8. prosince budou generálně stávkovat. Ostatní lidé budou tou dobou pracovat, aby na ně vydělávali. *** Muchova Slovanská epopej se stala národní kulturní památkou. Můžou ji rozrolovat a přetahovaná o ni tím pádem zřejmě končí. *** Do Zlína už vede dálnice. České Budějovice, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Hradec králové a Pardubice si ještě počkají. *** Plzeňský Prazdroj zvedne ceny. Ostatní  pivovary se jistě přizpůsobí. Důsledkem bude, že lidi budou pít méně piva. Důsledkem bude, že Plzeňský Prazdroj zvedne ceny....*** Ústavní soud rozhodl, že televizní poplatek musíte platit i za televizor, který je nefunkční. Třeba když ho přestavíte na akvárium. Pořád platí, že na Ústavním soudu zasedají nejlepší vzdělanci této země?  ***   Česko zahalil smog. Někde překročil i osminásobek povolených limitů. Není to náhodou o tom, že se náš průmysl odrazil ode dna krize? Anebo lidi zase začali pálit v kamnech staré pneumatiky? *** Spotřeba piva v Česku klesá a Češi už prý nejsou tak věrni značce piva jako dosud. Možná časem začnou být přelétaví, i pokud jde o fotbalové kluby. 

Stará se někdo o to, aby v těchto mrazech sněhuláci neumrzli?

28.11.2010

Čestný občan Starého Plzence Jaroslav Samson Lenk se rozhodl tamtéž kandidovat do zastupitelstva. Jak se ukázalo, čestné občanství nestačí, musíte m ít trvalé bydliště. (Což dobře vědí šíbři na Severu, kteří k trvalému pobytu na volební víkend přihlašovali desítky Romů či bezdomovců.) Ve Starém Plzenci byl poprask a media toho byla plná. Poučení: folkař se nedostane do medií, když něco vytvoří nebo vydá desku, ale když má průser. *** Členka Rady ČT Helena Fibingerová si odskočila na hřbitov a zloděj ji mezitím z auta ukradl šperky v hodnotě tři čtvrtě milionu. Stejně jako onen zloděj jsem i já hluboce nespokojen s programem České televize, ale kvůli tomu přece nepůjdu vykrádat auta... ***  Nám Středočechům komplikuje život nová dopravní značka přikazující zimní pneumatiky na D1. Povídá soused: Tady u nás v lese můžu jezdit na letních gumách, i když je to sněhu už habakuk. Přijedu k dálnici a zastaví mě značka. Musím zastavit a přezout zimní pneumatiky (ještě, že je mám na diskách). Po dvanácti kilometrech dojedu do Mirošovic a tam je značka Konec zimních. Tak zase zastavit, přezout letní a dojet do Prahy. A zpátky samozřejmě to samý. *** V anketě Český slavík došlo k nečekanému překvapení: vyhráli Karel Gott, Lucie ílá a Kabát. Dá se čekat, že v příštím roce to bude ještě dramatičtější - vyhrají Gott, Bílá a Kabát. *  Gábina Partyšová se svěřila Blesku, že zjistila, že akryl rozežírá nehty. A ekologické organizace o tom do dneška zarytě mlčely!

Někdy můžete klesnout tak hluboko, že vás opustí i vaši nepřátelé.

21.11.2010

Zemřel Miroslav Plzák, legendární sexuolog. Člověk, který dokázal, že i o tak vážné věci, jako je sex, se dá mluvit, psát a hrát divadlo s nadhledem a humorem. Jeho knížky hltaly nejstarší i nejmladší generace. Byl průkopníkem otevřeného pohledu na věc v době, kdy nevycházela žádná Lea ani nebyly k dispozici záplavy pornostránek. Dnešní sexuologové to mají a budou mít v něčem lehčí a v něčem o hodně těžší. *** Ústavní soud zrušil vyhlášku o zavírací hodině restaurací v Břeclavi. Ty měly povinnost zavírat ve všední dny už ve 22:00. Břeclavské zastupitelstvo se tak přiřadilo mezi radnice, které mají tendenci občanům pořád něco zakazovat, místo aby jim sloužili. Slušný člověk má přece právo se rozhodnout v které denní nebo noční době se bude opíjet. A notorici jsou stejně pod parou už dopoledne. *** Opencard je v Praze konečně povinná a má všestranně sloužit Pražanům. Kromě MHD se na ni budete moci vydat i na Petřínskou rozhlednu. *** Dánští a čeští vědci vyndali z hrobky ostatky astronoma ze dvora Rudolfa druhého Tycho de Brahe. Pět dní je zkoumali a pak zase uložili. Prý nám časem sdělí, jak vlastně vypadal a jestli byl skutečně otráven rtutí, jak se traduje. Ale to, že jsou voliči otráveni pražskými politiky, nikdo nezkoumá. *** Katolická církev ústy svého šéfa připustila užívání kondomů. Nevím proč tak pozdě, Kristus přece proti kondomům nic neměl.

Co má dělat soudce, když svědek nesvědí?

31.10.2010

Nastal zimní čas. Strávíme s ním 176 dni. *** Iveta Bartošová je rozvedená. *** Francouzští odboráři stávkují. Není to zdaleka taková legrace, jako když u nás stávkují státní zaměstnanci. *** Na Sněžce sněžilo a na Filipinách tajfunovalo a na Jávě soptilo. *** V příštím roce nebudou vůbec žádné volby. Jak to přežijeme? *** Parlament schválil zastavení podpory dalším slunečním elektrárnám na polích a loukách. *** Prezident republiky propůjčil vyznamenání Jaromíru Jágrovi. *** Na D1 už si bez zimních gum neškrtnete. *** Třetina studentů neprošla říjnovou generálkou státní maturity.

Taky si myslíte, že ve Vatikánu teče z kohoutků svěcená voda?

17.10.2010

Proběhly volby. Někde dopadly dobře a někde špatně. Dělnická strana -SS nevyhrála v žádné obci. Zemanovci vyhráli ve Stonavě. * Žokej Váňa ve svých osmapadesáti posedmé vyhrál Velkou pardubickou. Vděční fanoušci mu odhalili sochu v životní velikosti. *** Před 518 lety objevil Kryštof Kolumbus Ameriku. *** Zavalení chilští horníci vyjeli na povrch v přímém přenosu za pozornosti celého světa. *** Zemřel režisér Jiří Křižan, poradce prezidenta Václava Havla. ***  Papež se činí: Austrálie má první svatou. Trvalo to dost dlouho. Ale Antarktida ještě nemá ani nikoho  blahořečeného. *** Angela Merkelová soudí, že multikuturalismus v Německu selhal. Čtyři miliony muslimů tu i po padesáti letech žijí neněměcky. *** V Milovicích občané v referendu odmítli stavbu solární megaelektrárny. *** Xindl X vystoupí v Hlučíně. *** A v rámci globálního oteplování má už tento týden začít sněžit. Že by ti polští klimatologové nakonec měli s tou zimou pravdu?

Taky  si myslíte, že za ty prachy, které vydaly politické strany zcela zbytečně za bilboardy, jsme si mohli pořídit pár dalších Pandurů? 

10.10.2010

Volby se nebezpečně přiblížily. *** Na Slovensku se přemnožili medvědi. Vybírají popelnice v Liptovském Mikuláši a už napadli i lidi. Slováci je chtějí střílet, ochránci jsou samozřejmě proti. *** Čeští policisté "jenom" zdemolovali Ministerstvo vnitra. Ekvádorští zmlátili prezidenta. *** Koruna dále posiluje vůči Euru. Nemohla by se ona nakonec stát celoevropskou měnou? ***  Staroměstskému orloji je šest set let. Gratulujeme. *** Polští klimatologové tvrdí, že letos bude "tisíciletá" zima. Tak doufejme, že jenom v Polsku. *** Rekonstrukce Malostranské besedy byla vyhlášena stavbou roku. *** Měření hygieniků prokázala, že obyvatelům  Velemína a dalších obcí u silnice Lovosice - Teplice zkrátí exhalace, hluk, stres a dopravní nehody život v průměru o tři roky. Neměl by se spíš zkrátit život Dětí země, které blokují stavbu dálnice? ***  V čase, kdy Evropská unie hlásila ohrožení Al-Kajdou se v centru Prahy objevily na sloupech blikající krabičky. Způsobilo to poprask v řadách policie a ministr vnitra, který to chtěl vidět Na vlastní oči, narazil houkajícím autem do tramvaje. Legraci zrealizovali dva studenti, kteří to dostali za úkol od jedné reklamní agentury, která to dostala za úkol od jiné reklamní agentury, která to dostala za úkol od O2. Prostě hodně netradiční reklamní kampaň. *** Dnes se prý kvůli desítkám v datu bude konat enormní množství svateb. Termín enormního množství rozvodů ještě nebyl stanoven.

Myslíte, že vegetarián může jíst masáka?

3.10.2010

Ministerstvo kultury skončilo na prvním místě v neposkytování informací veřejnosti. Jedná se o utajování informací o chystané novele autorského zákona. *** Petr Fejk, někdejší úspěšný ředitel pražské ZOO se po neúspěšné misi v v Českém domě v New Yorku vrací domů.  *** Severní Korea poprvé ukázala fotky následníka trůnu. Je poněkud obézní. ***  Soud rozhodl, že Muchova Slovanská epopej se přece jen postěhuje z Moravského Krumlova do Prahy. *** Textař skupiny Katapult Ladislav Vostárek žaluje Stranu zelených, že ve volební kampani zneužila jeho slogan: A co děti, mají si kde hrát? *** Díky neschopnosti předchozích politiků a ziskům solárních podnikatelů  v příštím roce všem podraží elektřina o 12%. *** Na pařížském autosalonu představila Mladá Boleslav model elektromobilu Škoda Oktavia. Myslíte, že naši vnuci v něm už budou normálně jezdit? *** Veřejnoprávní ČT spouští čtvrtou řadu soutěže StarDance. Diváci si to prý přejí. *** Ve věku 85 let zemřel Tony Curtis, legenda z filmů Někdo to rád horké a Útěk v řetězech.

Tam, kde chybí volební místnost, by se mohlo volit v urnovém háji.

26.9.2010

Přišel podzim. Furt lepší, než kdyby přišla Al Kajda. *** Fidel Castro přiznal, že socialismus už nefunguje ani na Kubě. *** Ruští pytláci ničí populaci jeseterů, zdroj kaviáru. Co teď budeme jíst? *** Belgičtí vědci zjistili studiemi DNA, že Adolf Hitler měl židovské předky. Co teď chudáci naši neonacisté? *** Číňané chtějí koupit automobilku General Motors. Nebojte se, na Škodovku taky časem dojde. *** Ministr školství zvažuje návrh Václava Klause mladšího, aby se zrušila devátá třída. Stát by ušetřil. *** V O2 aréně vystoupil Sting se symfonickým orchestrem. *** Demonstrující policisté zničili zařízení ministerstva vnitra. To jsou ti, co mají pomáhat a chránit. *** Opilec, údajně člen České filharmonie,  odvázal parník kotvící na Vltavě a ten se i se spícím kapitánem vydal na neřízenou plavbu směr Hamburg.  Skončilo to dobře, loď nedojela ani k nejbližšímu jezu.

Taky se těšíte, až vám policajti přijdou rozmlátit byt?

19.9.2010

Zdravotníci budou stávkovat v den voleb. Budou i nevolit? *** Legendární Febio Fero Feniče končí. Ze strany ČT není zájem, přednost mají seriály. Kdy už se my koncesionáři vzbouříme? *** Podle agentury CRR nejvíc ze všech kradou v obchodech Češi. Po pití piva další radostný evropský primát. *** Po týdnech dohadů skončil Michael Kocáb ve funkci zmocněnce pro lidská práva. *** Pošťáci budou mít nové uniformy za čtvrt miliardy. Asi se bude muset zvýšit poštovné. *** Těsně vedle Drnovic spadly dvě palivové nádrže ze stíhačky. Před časem padaly z letadel i kulomety. *** Alois Jirásek je lhář. Staroměstský orloj nepostavil slepý Mistr Hanuš, ale Mikuláš z Kadaně. *** Server I-legálně.cz nově nabízí stahování neomezeného množství hudby za 249 Kč měsíčně. Vypravíte se do obchodu nakupovat cédéčka? *** Poprvé po čtyřech stoletích na pozvání hlavy anglikánské církve Alžběty druhé přijela do Británie hlava katolické církve Benedikt XVI. *** Zemřel Martin Štěpánek člen slavné herecké rodiny i polistopadový ministr kultury. *** V pondělí 20. září bude otevřena další část dálničního okruhu kolem Prahy. Další díly asi za našeho života už asi nebudou, obyvatelé Suchdola si přejí klid a je tedy lepší, aby kamiony jezdily centrem Prahy.  

Berete drogy rekreačně nebo profesionálně?

12.9.2010

Každý Čech vytřídí za rok 44 kg odpadů, což je dvakrát víc než v roce 2002. *** Pod otevřeným dopisem Heleně Vondráčkové jsou podepsáni Václav Havel, Jan Fischer, Věra Čáslavská a herci či hudebníci, mimo jiné i Václav Neckář. Vyzvali Vondráčkovou, aby upustila od dalších soudních sporů proti Martě Kubišové. Následovala arogantní odpověď Heleny Vondráčkové. Blonďatá diva si nenechá říct, jde o 1,3 melounu. Kdyby jí je odvolací soud nakonec přiznal, chystají umělci benefiční koncert na podporu Marty Kubišové.  *** Z pražské ZOO utekla samice medojeda kapského Káča. Bylo po ní vyhlášeno celostátní pátrání. *** Někdejší brněnský písničkář a exstarosta Žabovřesk obdržel sedm let za korupci. ***  Plzeň vyhrála nad Ostravou 6:5. Nebylo to ve fotbale, ale v hlasování, kdo bude v roce 2015 Evropským městem kultury. Vyvolalo to emoce. *** Bezvýznamný pastor z neznámého městečka na Floridě chtěl 11. září spálit dvě stě Koránů. Nestalo se. I neznámý idiot může takhle spustit peklo na zemi. ***  Neznámí zloději ukradli součásti vrtného zařízení, které má na chilském rudném dole San José pomáhat při záchraně 33 zavalených horníků. *** Kozel zahradníkem. Největší bojovník proti stavění dálnic z Dětí Země Miroslav Patrik se stal poradcem ministra dopravy. ***

Právní otazník: Je hlemýždí domeček nemovitost?

5.9.2010

Prvňáčci nastoupili prvního září na šichtu. Na čtyřiceti školách se budou experimentálně učit psát docela přijatelným novým písmem, zbytek bude dál psát jako za císaře pána. *** Vracíme se do civilizované Evropy. Do pěti let by měly být české silnice a dálnice bez billboardů.  *** Ropu v Mexickém zálivu likviduje dosud neznámá baktérie. Možná je na čase přidávat do nádrže vašeho vozu antibiotika. *** Jakubu Nohovi bylo šedesát a Luboše Pospíšila to čeká. *** Premiér Nečas přijal rezignaci zmocněnce pro lidská práva. Ale Michael Kocáb tvrdí, že žádnou nepodal. *** Ozzy Osborne nezklamal, pořadatelé a počasí ano. *** Dva Dánové vystřelí amatérsky vyrobenou raketu do vesmíru. Zatímco český ministr dopravy zrušil místo náměstka pro kosmický výzkum. *** V Mexickém zálivu krachla další ropná plošina. Opakovaný vtip už přestává být vtipem. *** Kvůli soláru a špatným zákonům nás čeká v příštích dvaceti letech dramatické zvýšení ceny elektřiny. Vláda už vymýšlí, jak to bude kompenzovat nejchudším. Zaplatit by jim to měli všichni, co v předminulých volbách volili Zelené. *** Moderátor Jan Kraus má zbrusu nový stejný pořad na Primě. Ale prachy pořád dáváme České televizi. ***

Pořádná rocková zpěvačka prý má být blbá. Na folkové zpěvačky, pokud vím, se tak vysoké nároky nekladou.

28.8.2010

Státní maturity budou. Rozvoz papírových zadání auty do všech škol zajistí vybraná firma a naúčtuje si za to 60 milionů. Žijeme v Česku nebo v Kocourkově? *** Ze zoologické zahrady v Rakousku utekl klokan. Může teď být kdekoliv. Pokud byste ho potkali v jižních Čechách, dejte vědět. ***   Nova i Prima nás budou s podzimem bombardovat talenty všeho druhu. ***   Kroupy v Praze způsobily pojišťovnám větší škody než povodně na severu. *** Vnitro jako všechna ostatní ministerstva musí šetřit. V noci nebudou vidět policisté v ulicích, tvrdí ministr Radek John. A teď snad byli? *** Dopravní zácpa v Pekingu vytvořila stokilometrovou kolonu aut, v níž řidiči popojížděli i devět dní. Pamatujete se na fotky z širokých pekingských bulvárů z osmdesátých let, po kterých se projíždělo jen několik kol? (A na náměstí Nebeského klidu tanky.) ***  Ozzy Osborne byl na Řípu. *** Sociálně demokratický hejtman Michal Hašek řekl o sociálně demokratickém hejtmanovi Davidu Rathovi, že je Kraken.  *** Policisté vyhlásili demonstraci na 21. září. Konečně jeden den, kdy budeme moci řídit pod vlivem. ***   Národní technické muzeum má tento týden už třetího ředitele. První kradl a byl vyhozen ministrem kultury, druhý kradl a rezignoval. *** O půlnoci z 25. na 26. březen 2011 budeme coby lid sečteni. Asi byste měli být doma, střízliví a v čistém pyžamu. *** Ministerstvo životního prostředí propustilo řadu bývalých ekoaktivistů. Konečně snad nebudeme ekoterorizováni úředně. *** V Jičíně bude otevřena galerie loupežníka Rumcajse. A Viktor Kožený furt nic.

Myslíte si, že jitrnice dostala jméno podle toho, že se dřív jedla hlavně ráno?

21.8.2010

Vláda Petra Nečase dostala důvěru Parlamentu. Ale těch keců kolem toho! *** Krátce z kultury: Iveta Bartošová se už zase rozvádí. *** Státní maturity jsou prý na spadnutí. Už zas? *** Češi loni byli nejméně nemocní za posledních padesát let. Kdekdo si ani nestihl v neschopence vymalovat byt. *** Velké množství Čechů pod třicet nemá tušení, co se stalo 21. srpna 1968. Jsou tak blbí, nebo jsou tak blbí jejich učitelé, nebo jsou tak blbí všichni předchozí ministři školství? *** Záplavy nepostihly jen Čechy, ale také čtrnáct milionů Pakistánců. *** Na cestu kolem světa vyjela solární vozítka, aby demonstrovala, jak se dá šetřit energie. Údajně je ale doprovází kamion s elektrocentrálou, která je každé čtyři hodiny dobíjí. *** Eric Clapton vydává po pětileté pauze své devatenácté album. *** Zaměstnanci státu dostanou o deset procent nižší plat. Asi to ale neznamená, že my ostatní budeme  platit o to méně na daních . *** Francie ze země vyváží  kočovné Romy. Je to rasismus nebo jen přenesení problémů na jiné státy EU? ***  Tušili jste, že když váš mobil projede na dálnici pod mýtnou bránou, může Velký bratr sledovat vaše pohyby? A víte, že Facebook spustil službu, která zjistí, z jakého místa na Zeměkouli se připojujete? *** Irán už naplnil reaktor atomové elektrárny palivem. Ale spustit ji může až skončí postní měsíc Ramadán. *** Igelitové tašce je padesát let. Neměli bychom se poohlédnout po něčem mladším? *** Kájínkova obhájkyně žádá obnovení jeho procesu. Jak jste na tom vy - myslíte si, že je vinen nebo nevinen?

Jsou-li přísloví pravdivá, tak hlad by měl dostat Michelinskou hvězdičku.

8.8.2010

Rusko hoří, Česko je pod vodou. *** Švýcarská policie zatkla Tomáše Pitra, když venčil psa (ale ne za to). Teď si počkáme, jestli ho vydá k nám, jestli si to tu odsedí, případně jestli je opravdu vinen a kdo je za tím vším v pozadí. *** Na Portu v Ústí nad Labem dorazilo málo lidí. Navzdory nepěkné povětrnosti zvítězily skupiny Alibaba, Pětník a Esence. *** Příští rok bude mít Země sedm miliard obyvatel. Miliarda jich přibývá zhruba jednou za dvanáct let. Ale Češi tomu moc nepomáhají. *** Kabát si odbyl jediné letošní vystoupení. *** Nový ministr životního prostředí se obrátí na veřejnost s dotazem, zda chceme nebo nechceme platit zálohy na PET lahve. *** Euro kleslo pod pětadvacet. *** Nová vláda se rozhodla, že nás postupně připraví o naše rodná čísla. To už nebudu JÁ a JÁ za lomítkem? *** Chcete se podívat do chrámu svatého Víta na Pražském hradě? Jste-li věřící křesťan, můžete vstoupit zadarmo, jste-li ateista, zaplatíte za vstup 250 korun. Co platí pro Židy a muslimy, kteří také věří v Boha, jsem nezjistil. ***  ČSA se chystají zrušit leteckou linku z Prahy do Brna . Je to namířeno proti Pražákům nebo naopak? *** Ropa v Mexickém zálivu prý konečně přestala unikat. *** Do kin jde film o Kájínkovi. Polovina národa věří, že je nevinný. *** Čtrnáctiletá Holanďanka se vydala sama na jachtě kolem světa. *** Herec Jan Kanyza byl vymazán ze seznamu spolupracovníků StB. Myslíte, že se mu někdo omluví? *** Dost možná budeme moci usedat za volant už v sedmnácti.  *** Vědci zjistili, že na Marsu se uchovaly zkamenělé zbytky života. Jen jestli si Marťané zrovna nehráli na sochy.

Mrtvoly nepijí ani nekouří. Proto jsou mnohem zdravější než my. 

25.7.2010

Evropská komise rozhodla, že sýrárna v Lošticích může jako jediná užívat název Olomoucké tvarůžky. Sýraři v Německu to nesou velmi nelibě. ***  Rakušan Felix Baumgarten seskočí z výšky 34 km a bude padat volným pádem. Pře letu překoná rychlost zvuku. Samozřejmě nejzajímavější na jeho experimentu bude, jestli to přežije. *** Muchova Slovanská epopej byla odstěhována do Prahy. Moravský Krumlov truchlí. V Praze bude dočasně umístěna v Knížákově. *** Srpnový festival na Okoři nebude. Majitel pozemku dramaticky zvýšil nájem. *** Severní Korea hodlá splatit Česku svůj dluh. Ale nikoliv penězi, nýbrž dodávkami kořenu žen-šen. Prý je to dobré na potenci. *** Michal David už nebude hlavní postavou předvolebních mítinků ČSSD. *** Když půjdete do bazénu v bermudách, plavčík vás tam nepustí. Kapsáče totiž z bazénu vynášejí vodu, která je drahá. *** Pozor na klíšťata. Ta nakažená už jsou i na Božím Daru. Zajímavé je, že nejméně klíšťat je v okresech s nejvyšší nezaměstnaností - na Mostecku a Karvinsku. *** Tušili jste, že běžný solární panel musí pracovat šest let na to, aby nahradil energii spotřebovanou při jeho výrobě? *** Zemřel Milan Paumer, který se s bratry Mašíny prostřílel v padesátých letech do západního Berlína. *** Stát Vatikán hospodaří už třetí rok se schodkem. Že by byl papež socialista? ***  Šmajda havaroval. Auto je prý na šrot. *** Zloději se vloupali do maximálně střeženého generálního štábu České armády, aby odtud ukradli medaile. Jsme významnou vojenskou součástí Severoatlantické aliance. **** Ústí nad Labem má problém, Městem se stále častěji procházejí divoká prasata. Snad dali pokoj aspoň během mezinárodní Porty. ***

Myslíte, že bezpáteřní lidé  jsou i bezobratlí?

10.7.2010

Na Moravě bylo v době Zahrady krásné slunečné počasí. Nečas zůstal v Praze a sestavoval vládu. ***  Na Letné bude stát socha Michaela Jacksona v nadživotní velikosti. A to se někomu zdál Kaplického blob ošklivý! *** Trampové a milovníci westernu: v aukci můžete získat vlajku z bitvy u Little Big Hornu. Vyvolávací cena je asi pět milionů dolarů. *** Odborníci vynalezli kondom proti znásilnění. Vevnitř má ostré háčky. *** Zemětřesení posunulo kalifornské město Calexico o 60 centimetrů na jih. Aspoň tam bude tepleji.   *** Zákonodárci potěšili. Už to vypadá, že si budeme moci před jízdou dát k obědu jedno pivo. *** V úterý v Praze vystoupí skupina Doors. Žel bez Morrisona. *** Na summitu G20 si vyměnili Barack Obama a britský premiér Cameron po láhvi piva. Vyřešili tak svoji sázku o výsledku fotbalového zápasu. Ten skončil remízou. *** Slováci budou mít referendum, jestli chtějí platit poplatky za veřejnoprávní televizi. *** David Rath končí s jízdným studentů zadarmo. *** Odborníci na silniční provoz řeší, jestli inline bruslař je chodec nebo auto. *** Máme skoro vládu. Slováci taky. *** Suzan Vega si na konci června inkognito odskočila do Olomouce. Na Zahradu ale nepočkala. *** V Praze se už potřetí propadla zem nad budovanou trasou městského okruhu. Veřejnost má aspoň možnost sledovat, kam práce na ražbě tunelů pokročila. ***  Silnice v Kozohlodech bude až do konce července kvůli opravě uzavřena.    

Holanďani žijí pod hladinou moře. Takže když na ulici potkáte někoho se šnorchlem, je to zaručeně Holanďan.

20.6.2010

Nejezte před jízdou makové koláčky. Policisté by mohli naměřit, že jste zfetovaní. *** Po Vídni a Londýně i v Římě odpískali pořadatelé oslavný koncert pro Michaela Jacksona. Pro malý zájem diváků. *** Vladimír Mečiar a jeho HZDS se nedostali do parlamentu, levicový Smer nedokáže sestavit vládu. Vlastně na Slovensku volby dopadly stejně jako v Česku. Akorát na Moravě vyhrála levice. *** Dolní tok řeky Moravy od Strážnice až po Lanžhot po záplavách sužují miliardy komárů. Je to ale jenom odhad, ve skutečnosti je zatím nikdo nespočítal. *** Fotbalové mistrovství světa obohatilo náš slovník o pojem vuvuzela. Mohlo by se ujmout jako nadávka. *** Cizinec zemřel na policejní stanici v centru Prahy. Stalo se to tak, že samovolně narazil hlavou do zdi. *** V Letohradu otevřeli muzeum Járy Cimrmana. *** Po Praze si jezdila tramvaj, která ujela řidiči. Ten se ji snažil dohonit na kole. ***

Odposloucháno. Petříček: -Ivetko, chceš si hrát na doktora? -Chci. -Tak mi dej třicet korun.
Když vám sedativa nezabírají, nechte si předepsat rovnou lehativa.
Zítra končí jaro. Kdy začíná léto, se zatím neví.  

13.6.2010

Do Plzně přibyli dva vzácní nosorožci. Už jsou tam (v ZOO) týden, ale právnické tituly zatím nezískali. *** V Praze si zahrál Bob Dylan. *** Na jihu Afriky propukl fotbal. *** U sousedů zase propukly parlamentní volby. Opíší slovenští voliči výsledky z Česka? *** Po letošních dvaceti dvou týdnech hnusného počasí nás potkal týden krásného. Bude-li tento cyklus pokračovat, hezkých dnů se dočkáme zase od 15. listopadu. *** Zemřel Ladislav Smoljak. Járy da Cimrmana a krásného humoru už je jen půl. *** David Rath dostal čestné ocenění "Papaláš roku". ***  Britská punková kapela Criminal Mind vystoupila v Česku. Při návratu do vlasti jim celníci našli v reprobednách čtyři Vietnamce. Akustická hudba přece jen přináší menší rizika. *** Jste kojenec? Pořiďte si vlastní pas. Zápis v cestovním dokladu rodičů vám už nebude stačit. *** Podle neověřených zpráv je jedním z možných kandidátů na pražského primátora někdejší ředitel pražské Zoo Petr Fejk. Kvalifikaci určitě má, s dravou zvěří pracoval dost dlouho. ***  Statkářka Havránková se u Hradce Králové už zase vyvlastňovat nebude. *** V Anglii před časem zakázali pod tlakem ochránců zvířat aristokratickou zábavu - hon na lišku. Teď liška v Londýně pokousala dvojčata v postýlce. Může to nějak souviset? *** V Českých Budějovicích padl teplotní rekord. No je to holt na jihu. Pak ovšem nechápu, proč si fotbalisté v jižní Africe stěžují na zimu. 

Pozor na klíšťata! Existují různé způsoby jak je odstranit: sádlo, cibule, voňavka, kývat, kroužit, ... Zaručený způsob ale existuje: Zvyšte hladinu alkoholu ve vaší krvi tak na tři promile. Ožralé klíště odpadne samo.
Napište, koho byste vykroužkovali z české pop music.

Jupp 

6.6.2010

Předivka zhoubná v Plzni zlikvidovala brsleny. *** Pardubický kraj přestal proplácet třicetikoruny u lékaře. *** Další krok k většímu pohodlí občanů: na dálnici už můžete platit pokuty bankovní kartou. *** Bulvár se začal dohadovat, která z nově zvolených poslankyň je nejkrásnější. Schyluje se k volbě Miss poslankyně? *** K Zemi se blíží kometa. Bude prý viditelná pouhým okem. Neštěstí prý nevěstí. *** Ale neštěstí v podobě záplav postihuje Moravu ve čtrnáctidenních intervalech. Skončí to někdy? *** Zemřel ruský básník Andrej Vozněsenskij. *** Mirek Topolánek si konečně našel čas, aby se oženil. *** Izraelská armáda zadržela několik lodí s humanitární pomocí pro pásmo Gazy. Celá záležitost nabízí nejméně tři otázky: 1. Kolik humanitární pomoci se vejde na osobní loď plnou aktivistů? 2. Z čeho to vlastně ti neozbrojení aktivisté stříleli? 3. Proč na tenhle výlet poslala za naše peníze Česká televize svůj štáb? *** Rozloučili jsme se se zpěvákem Petrem Mukem. *** České solární elektrárny mají problém. Nejenže vláda zastavila povolování výstavby dalších, ale na ty už povolené chybí součástky. A Zelení se nedostali do parlamentu. *** Odstartovala expedice na Mars. Bude trvat 520 dní a hlavní zajímavostí je, že raketový modul po celou tu dobu neopustí Moskvu.

Mám na domě sluneční hodiny. Letos ukazují nějak divně. Asi jim budu muset vyměnit baterii.
Donedávna jsem si myslel, že hodinář se anglicky řekne klokan.

Jupp

30.5.2010

Máme po volbách. Konečně! Ti, co k nim nešli, už začínají nadávat. *** Paroubek, Svoboda, Zeman a Liška odstoupili. *** Jsme mistry světa. Po prohře s Nory tomu snad nevěřil nikdo. Ale vyšlo to. *** Třináctiletý Američan vylezl na Mount Everest. Můj dvouletý vnuk se k tomu zatím nechystá. *** Náměstí v Ostravě se propadlo. Ještě že se to stalo až po všech volebních mítincích. *** Na Korejském poloostrově to vypadá na válku. *** Po šestnácti letech vyjednávání už málem došlo k dohodě o prodeji pozemků, ale stát se rozhodl, že statkářku Havránkovou kvůli dálnici u Hradce Králové vyvlastní. Je otázka, jestli jsou státní úředníci tak blbí nebo tak vyčůraní. *** Vědci zjistili, že když přestanete jíst maso, snížíte tvorbu skleníkových plynů mnohem víc než když přestanete jezdit autem. Dobytek prý totiž strašně prdí. *** Stačilo vyměnit arcibiskupa a stát se bez problémů dohodl s církví na společném vlastnictvím svatovítské katedrály. *** Davy a hokejisté opět slavili na Staroměstském náměstí. Michal David se k tomu tentokrát nepřimotal. ***  Jan Kraus končí na ČT. Veřejnoprávní televize se zbavuje schopných a úspěšných, aby mohla dávat větší prostor - komu vlastně?  *** Raketoplán Atlantis odešel do důchodu. Linkový spoj do nebe zatím bez náhrady končí. *** Mezi Maďarskem a Slovenskem to vře kvůli občanství Maďarů žijících v na jihu Slovenska. Ještě jednou poděkujme Klausovi a Mečiarovi, že se nás to už netýká. *** Díru v Mexickém zálivu se už podařilo ucpat. (Ale prý už zase ne.)*** Hospodyně v Austrálii omylem vyprala v automatické pračce čtyřměsíční kotě. Přežilo.

Taky si po dvanácti měsících rádi odpočinete od volební kampaně? Moc se netěšte. Za čtyři měsíce jsou obecní volby.
Jupp

23.5.2010

Severovýchod země znovu zaplavila voda. Někde stoletá. *** Karviná se stala ostrovem, Troubky to dostaly zase. Politici se přou, kdo zanedbal protipovodňová opatření. Odpověď zní: Všichni! *** Marta Kubišová se připojila k iniciativě Vyměňte politiky. *** Jestli máte doma na poličce Golema, tak budete muset zaplatit majitelům autorských práv. *** Na švýcarském ledě nám to zatím šlo. *** Věci veřejné zrušily své hlídky, které měly vypuzovat nepřizpůsobivé občany  z náměstí a parků. *** V Orlické přehradě se hledá další sud s mrtvolou. *** V půlce května nám zmrzl úsměv na rtech. Pankrác, Servác a Bonifác splnili své předvolební sliby na sto deset procent. ***  Po deseti dnech Jiří Paroubek odvolal bojkot pravicových medií. *** V Muzeu moderního umění v Paříži ukradli zloději Picassa a další obrazy za miliardy. *** Prezident Klaus vetoval zákon o zálohách na plastové lahve. Tím pádem nebudeme tohle bursíkovné zatím platit. *** Něco z You Tube si každý den stáhne dvě miliardy lidí. Máme čas ještě na jiné věci? *** Firma Student Agency nakoupila lokomotivy. České dráhy třeste se, konkurence přichází! *** On i ministr dopravy Slamečka uznal, že místo provozování některých lokálních železničních tratí by se státu vyplatilo přepravovat lidi taxíkem. ***  Národní divadlo možná zkrachuje kvůli novému zákonu a sázkách a loteriích. To jste tušili, že je financováno z hazardu? 

Už jste nakoupili zásobu opalovacích krémů? My jsme si koupili v obchodním domě IKEA nové nádobí. Pěkná a kvalitní keramika. Švédové holt umí. Ale když ho obrátíte vzhůru nohama (má vůbec keramika nohy?) uvidíte drobný nápis: Made in China. Ti šikovní Číňané před námi padají na pozadí v našem pavilonu na Světové výstavě v Šanghaji. Aspoň naše media to píší. Možná portugalská media popisují čínský údiv nad portugalským pavilonem, ale to k nám nedolehne. My jsme totiž v očích Čechů nejlepší. Ovšem v hokeji si tak moc jistí nejsme, ale to se prý po volbách zlepší. O stadionu pro Sáblíkovou ve Velkém Oseku se už dost dlouho mlčí. Možná je to jen optický klam, ale vtipů o Paroubkovi je mnohem víc než bylo kdysi o komunistech. Od dvacátého května se mělo zlepšovat počasí. Teď se to upřesnilo, že od sedmadvacátého. A ještě ke všemu se do mě letos už podruhé zakouslo klíště.

Pojedete letos na  dovolenou na Island nebo do Řecka?
V pátek a v sobotu jsou volby. Jděte tam, protože jinak byste museli pak nadávat sami sobě. A nevolte ty, co vám chtějí zvyšovat dluhy.
Jupp 

16.5.2010

Antikoncepční pilulce je padesát let. *** Sopka stále soptí a ropa stále uniká. *** 12 000 lidí demonstrovalo v pražském parku Parukářka za legalizaci marihuany. *** Většina Řeků je srozuměna s tím, že se budou muset uskrovnit. Ale 28% procent jich chce dál protestovat a zapalovat banky. ***  Jiří Paroubek vyhlásil bojkot MFDnes, Lidovým novinám, Hospodářským novinám, Reflexu a Respektu. O magazínu FOLK nebyla řeč. ***  Zemřel ombudsman Otakar Motejl, člověk skutečného práva. Naopak justičních mafiánů příliš neubývá. *** Začalo Pražské jaro. Alespoň v hudbě. *** Asi mi z toho už hrabe: ČSSD chce zrušit poplatky ve zdravotnictví a zároveň chce zavést poplatky ve zdravotnictví. *** V Praze na ploše Masarykova nádraží vznikne největší železniční muzeum v Evropě. Je otázka, zda je to nutné, když už celé České dráhy muzeem vlastně jsou . *** Koaliční vláda ve Velké Britanii vznikla za pět dní od voleb. Stihnou to čeští politici aspoň za pět měsíců? *** Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů vydržel ve funkci přesně šest týdnů. *** V Ostravě probíhá proces se žháři z Vítkova. Hrdinství nácků poněkud splasklo. *** Jiří Janeček odpovídá na kritiku kvality pořadů: Česká televize přece nemůže vysílat jen pro elity. *** 

Čeká nás Islandské léto. Právě prší a je osm nad nulou. Media hlásala, že budou na Šumavě menší záplavy. Folkový kvítek sice nepropršel, ale dorazilo málo lidí. Krize. Lidi nemaj peníze. Nebo lidi maj peníze, ale strachují se o ně. Ekonomové se dohadují, jestli už jsme za bodem zlomu nebo se propadneme ještě hlouběji. Řecko láká turisty na zrušené letištní poplatky. Ale nemyslím si, že by se tam, někdo teď hrnul. Češi dají přednost českému rybníku, gambáče v síťovce pod hladinou. A jestli bude Islandské léto, tak ani síťovku shánět netřeba. Hezky má být letos prý jen v první půlce července. No aspoň tak. Déšť nepřeje ani mítinkům politických stran. Tři čtvrtě roku volební kampaně docela stačilo.

Co myslíte, dostanou u soudu větší flastr žháři z Vítkova nebo ten člověk, co dal facku Sobotkovi? 
Jupp

9.5.2010

Ve Slivici proběhla poslední bitva druhé světové války. V Moskvě se konala největší vojenská přehlídka za posledních 65 let. * Radek Polma, volební kandidát ČSSD odstoupil z kandidátky. 17. listopadu 1989 mlátil studenty na Národní. Kolik takových lidí na kandidátkách ještě je? *** Na amerických ponorkách bude striktně zakázáno kouření. Jako členy NATO by nás mělo zajímat, jestli to neohrozí jejich bojeschopnost. *** Poštovní známky už nebudou označeny cenou, ale písmeny A, E, Z. Ta první se bude posílat po Česku, druhá do Evropy a třetí do zámoří. Pokud si je nakoupíte do zásoby, neproděláte, když se jejich cena později zvýší. Jenže budeme je v nedaleké budoucnosti vůbec potřebovat? *** Nová, ještě nezakázaná droga se jmenuje Mňau-Mňau. Prodejci ji vydávají za hnojivo. *** Vídeňský Prátr má řetízkový kolotoč vysoký 117 metrů. (Petřínská rozhledna jen 63,5 m.) Když se to s vámi utrhne, máte šanci doletět až na Maria Hilfe Strasse. *** Díky katastrofálním záplavám se město Nashville ocitlo pod vodou. Zřejmě to přinese méně koní a více lodí v countryových textech. *** Policie zaspala: ekologičtí aktivisté už podruhé vylezli na střechu Strakovy akademie, zrovna když zasedala vláda. *** Země eurozóny schválily rozsáhlou finanční pomoc Řecku. Řekové na to odpověděli dvoudenní generální stávkou a zapalováním budov. Bezeurové Česko pomáhat nemusí a může si tak šetřit na vlastní bankrot. *** Volby vyhrála pravice. Ale jen ve Velké Britanii. *** ČSSD konečně přišla na to, že když vysílá Jiřího Paroubka na předvolební mítinky, škodí jí to. *** Česká filharmonie zrušila koncert a podává trestní oznámení na ministra kultury za to, že odvolal jejího šéfa Darjanina. O kandidatuře Michala Davida na toto místo zatím nepadlo ani slovo. ***  Američané potopili na dno Mexického zálivu obrovský zvon, aby zabránili úniku ropy. ***

Na jaře pijte jen přírodní šťávy. Každé ráno si dejte ekolok.
Váš Jupp

2.5.2010

Na Islandu je zatím klid a Vašek Müller. *** Ministerstvo dopravy oznámilo, že otevření dálnice Olomouc - Břeclav je naplánováno na rok 2222. Není nad dlouhodobé koncepce. *** V ukrajinském parlamentu se poprali poslanci. *** Karel Gott vydal album lidovek. Kmotrem byl Jan Slabák, legenda české dechovky. Na desku protestsongů v mistrově podání teprve čekáme. *** Sony music jako první ponížil ceny zahraničních titulů na úroveň domácích. Tak například Ozzy Osbourne bude stát tolik co Aneta Langerová a AC/DC stejně jako Nohavica. *** Ropná skvrna v Mexickém zálivu vypadá na největší ekologickou katastrofu v historii. *** Zdá se, že zápalné lahve vhazované tak dvakrát týdně do cizích domů se v  Česku stávají standardem sousedského soužití. *** Klíšťata přežila zimu pod sněhem v mimořádném počtu a už si na nás brousí encefalitidy. *** V pražské ZOO se narodil další gorilák. *** Bobby McFerrin, který měl minulý týden vystoupit dvakrát v Praze a jednou v Ostravě, nepřiletěl. Eyjafjallajökull. Koncerty se přesunují na květen. Pokud nebouchne Katla. *** Strana zelených rozdává na svých mítincích zelené prezervativy s hesly "Politika s nasazením!" a "Odpovědnost v každé pozici". Čím méně se u nás bude rodit lidí, tím lépe pro přírodu.

Dodatečné blahopřání ke včerejšímu Mezinárodnímu dni žen.
Chcete sponzorovat zvířátka v ZOO, ale nejste při penězích? Osvojte si blechu.
Váš Jupp

25.4.2010

Vyslovit to sice neumíme, ale asi si to jméno budeme dlouho pamatovat: Eyjafjallajökull. A s napětím čekáme, kdy bouchne její větší sousedka s poetickým jménem Katla. *** Ještě jednou sopky: Vulkán na ostrově Svatá Helena vychrlil do atmosféry za jediný den více skleníkových plynů než lidstvo za celou dobu své existence. Neměly by vlády všech zemí proti sopkám něco začít dělat? *** Ústavní soud shledal náš důchodový systém nespravedlivým vůči těm, co platili celý život vysoké odvody na penzi, a nařídíl změnit ho do roku 2011. Levicoví politici zuří. *** Replika letadla Blériot, s kterým před sto lety vzlétl Jan Kašpar, se vznesla v Pardubicích do vzduchu. *** Před třiceti lety lékaři celosvětově zlikvidovali pravé nešťovice. Teď bychom měli ještě do měsíce zlikvidovat ty levé. *** Muchova Slovanská epopej do Japonska nepojede, ale bude vystavena v střední části Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Doufejme, že tam hořet nebude. *** Ministerstvo školství konečně pochopilo, že zatěžovat školáky krasopisem, který jim po zbytek života bude k ničemu, je blbost. Už je přichystáno psací písmo, podobné tomu tiskacímu. Staromilci se ale okamžitě začali bouřit. *** Velká Británie poslala k evropské pevnině válečné lodě, aby pomohly evakuovat Brity, uvízlé kvůli nelétání. *** Celá třetina českých firem uvažuje o přesunu do daňových rájů, pokud by příští vláda byla levicová a začala zvyšovat daně. Státní rozpočet by tak přišel o 60 až 100 miliard ročně. ***  Belgie zakáže burky. V Česku jsme je ještě ano pořádně nezavedli. ***  Státní úředníci kvůli liknavosti nebo sabotáži opět nestihli podepsat smlouvu o výměně pozemků s farmářkou Havránkovou. Dálnice D11 nebude asi nikdy. V kterékoliv civilizované zemi by ti úředníci byli na hodinu propuštěni. *** Poslanec Vlček odstoupil ze všech funkcí. Snad to bez předsedy Poslanecké sněmovny nějak přežijeme. *** Politická strana Ježíš je Pán vzdala svou účast ve volbách. Neměla totiž žádný program a měla jen jednoho kandidáta.

Otrávím se vždycky, když musím na websajtě skipovat intro.
Už sídlí vaše firma na Seychelách?
Váš Jupp

18.4.2010

V mediálním utajení proběhlo na okraji Prahy předání žánrových andělů za rok 2009. *** Litvínovská radnice přestala vydávat sociální dávky těm, co si pro ně přijeli v Mercedesu. Jistě se najdou ochránci lidských práv, kteří budou proti. *** Spejbl a Hurvínek dostali novou scénu v Dejvicích. *** Zlatý slavík se podrobil operaci vyhřezlé ploténky. Dopadla dobře. *** Výbuch islandské sopky zahalil západní a severní Evropu do mraku popílku. Podle expertů to může ochladit kontinent až na dva roky. Bojovníci proti globálnímu oteplování možná umrznou. *** Kvůli sopečnému mraku byl zastaven veškerý letecký provoz na Evropou. Ultraligtů a stěhovavých ptáků se to netýká. *** Držitel Krtka skupina My3.avi se pochlubila druhým albem. V Česku se loni odehrálo nejméně svateb od roku 1918. Mladé lidi už to asi přestalo bavit. Nebo jsou prstýnky drahé? ****** Fotbalový klub Bohemians Praha dostal šestimilionovou pokutu za to, že nenastoupil k ligovému zápasu proti Bohemians Praha. *** Provozovatelé solárních elektráren ve Španělsku vyráběli elektřinu i v noci tak, že na solární panely svítili reflektory. Při ceně solární energie pětkrát vyšší než obyčejné na tom slušně vydělávali. Španělská vláda to zarazila a tak je skoro jisté, že se solární podnikatelé přesunou do Česka. *** 

S nápadem, jak změnit zoufalou českou politiku, přišel fyzik a bývalý disident František Janouch. (Prý mu to pošeptal Jára Cimrman.) Stačí při volbách vybrat stranu a na volebním lístku zakroužkovat kandidáty na posledních čtyřech místech. Ti nebývají zatím s politikou moc propojeni, nemají na triku špínu a korupci. Když je zakroužkuje 5% voličů, vypadnou z politiky provaření lídři na prvních místech kandidátky.

Všechno důležité vždy najdete na Ty Roura. Pokud ne, obraťte se na Knihotvář.
Už jste se letos stihli opálit?
Michal Jupp Konečný

11.4.2010

Krize ohrožuje postavení Česka ve světě i sebevědomí Čechů: v loňském roce jsme vypili o 10% piva méně než v předchozím roce. *** Otáčivé hlediště zůstane v českokrumlovském zámeckém parku i po roce 2015. *** Dominik Duka vystřídal Miloslava Vlka. ODS zatím další změny na nejvyšších postech nehlásí. *** Stále více politiků v USA uvažuje o legalizaci marihuany. Hulení by asi ani nekleslo ani nenarostlo a legalizace by velmi pomohla krizí zmítanému státnímu rozpočtu. *** V titulu nového alba nám Radůza sděluje, že nás miluje. Je to v pořadí už její sedmý kotouček. *** Na oběžné dráze se sešly najednou čtyři kosmonautky. Blíží se doba, kdy my muži už nebudeme dělat vůbec nic? *** Policie si pochvaluje, jak to o svátcích vyšlo: za celé Velikonoce na silnicích jen šest mrtvých. Rozhodně neumírejte, protože by to kazilo statistiky. *** Lisovny nestíhají. S jarními deskami přispěchali mimo jiné Petr Linhart, Martina Trchová, Honza Burian, Vlasta Třešňák a Jiří Dědeček. *** V letošním roce bude mít Česko už tři královny krásy. Zdá se, že je tak trochu vyrábíme na sklad. *** Trošku se při podpisu strkali lokty, protože Obama je levák, ale nakonec podepsali. Nezabránilo tomu ani asi osm lidí, kteří protestovali proti základnám. A Praha zažila svých patnáct minut slávy. *** Pětina lidí na světě věří, že mimozemšťani existují a že se v převlečení za lidi pohybují mezi námi. Já bych tomu nevěřil, ale při pohledu na politiky, kteří by klidně vládli i s Marťany, na tom asi něco bude.

To je zajímavé, že se teď nikdo z novinářů neptá silničářů, jestli mají dost posypové soli.
Duben - ještě tam bude  Michal Jupp Konečný

4.4.2010

Ve čtvrtek přestaly na všech kostelích zvonit zvony. Že byly letecky přepraveny do Říma, to je jen taková pohádka. *** Mediální magnát Rupert Murdoch se rozhodl, že zprávy jeho listů budou na internetu jenom za peníze. My s něčím podobným zatím nepočítáme. *** 8. dubna v Praze podepíší americký a ruský prezident novou smlouvu o omezení stavu strategických zbraní START. Po jejím podpisu už nebude možné celý svět zničit čtyřicetkrát, ale jen asi šestnáctkrát. ***  Tento týden po 160 letech přestala Česká pošta dodávat telegramy. Pro malý zájem. V poslední době stál krátký telegram kolem 150 Kč a adresát ho dostal až druhý den. *** V obřím tunelu pod Ženevou se vědci chystají způsobit velký třesk, který stál na počátku světa. Možná až budete číst tyto řádky, budeme už žít v jiném vesmíru. *** Mezi Vídní a Bratislavou má vyrůst nový most přes Dunaj. My bychom pro spojení s Vídní potřebovali spíš D3 dálniční most přes Sázavu. *** Ruský matematik Grigorij Perelman rozluštil záhadu, která byla sto let noční můrou všech matematiků. Je to tak prosté, že se divím, že jsem na to nepřišel sám: najít vzorec pro výpočet povrchu čtyřrozměrné koule. *** České pomlázky z čerstvého proutí jsou v obchodech vytěsňovány čínskými výrobky ze suchého proutí. Ty mají ale podstatnou nevýhodu: rána od nic moc nebolí. *** Kavkazské černé vdovy vyhodily do vzduchu dvě stanice moskevského metra. *** Stanici ČT 1 povede nově Radan Dolejš, známý z Novy jako producent pořadů Čundrkántryšou, Novoty nebo Rozjezdy pro hvězdy. Zároveň byl nebo je členem folkových kapel Šlapeto a Patrola. S nadějemi pro hudbu na prvním veřejnoprávním kanálu bych byl zatím opatrný. Uvidíme. ***  Asi tisícovka policistů si v pondělí počká na řidiče-koledníky. *** Řepka olejnatá pěstovaná na našich polích jako "ekologická" příměs do benzínu ničí játra srnců a ti prý hromadně umírají. *** Radovan Krejčíř se v Jihoafrické republice bojí, že bude o Velikonocích unesen. No počkáme do úterý.  

Někteří lidé volí pravici a jiní levici. Je to jejich svobodná volba a je to tak správně. Jen, prosím, proboha nedopusťte, aby se po volbách stal ministrem kultury Vítězslav Jandák.

Světlonoš přináší světlo, listonoš listy. Kdysi se říkalo Krakonoš. Dnes se říká dealer cracku. 

Koledujte s mírou! Michal Jupp Konečný

28.3.2010

Už jste si přetočili hodinky? Zdá se, že se nám letní čas líbí. Jeho odpůrce pekař Pecka ze Sobětuch (jeden čas také kandidát na prezidenta) je už na pravdě boží a noví bojovníci proti letnímu času zatím nevstali. *** Politické strany slibují, že po volbách vytvoří obrovský počet pracovních míst. Kdyby to všechny splnily a sečetlo se to, museli bychom ze zahraničí přilákat statisíce nových dělníků. *** Pavel Bobek vydává album Víc nehledám... Podle něj to prý bude jeho poslední řadovka. *** Mirek Topolánek svými výroky klesl na úroveň Jaromíra Duška. Stálo ho to židli. Nepamatuji se, kdo to napsal, že Topolánek je prázdný a falešný. Byl to Shakespeare? Nebo Lenin?  ***  V muzeu v Roztokách nad Vltavou probíhá výstava Lega. *** Ministerstvo zemědělství dává dotace farmářům, aby nesekali louky, kde hnízdí chřástal polní. Jen mi není jasné, jak úředníci poznají, že tam ten chřástal fakt je. *** Ekologičtí aktivisté vylezli na třistametrový komín elektrárny Prunéřov. To musí být, panečku, rozhled! *** V Mexiku otevřeli podmořskou galerii soch. Ale napadlo už někoho otevřít si pod hladinou pivnici? *** V bleskovém průzkumu MFDnes po změnách v ODS by 53% Čechů chtělo za premiéra Petra Nečase kdežto 35% Jiřího Paroubka. *** Další prvenství Česka: loni tu zbankrotovalo 8400 firem, což je nejvíc v Evropě. Statisíce lidí tím přišly o práci. Experti vidí kromě krize příčiny v nepružnosti zákoníku práce, politickém klimatu a silných odborech. ***  Přes enormní množství sněhu zatím žádné povodně. Inu, dobré zprávy - žádné zprávy. *** Spejblovi a Hurvínkovi je osmdesát. Vůbec na to nevypadaj.

Na demokracii je nejhorší, že volební právo mají i blbci.

A otázka: myslíte, že vůně linolea se line lineárně?
O hodinu přetočený Michal Jupp Konečný

21.3.2010

Satelitní snímky prozrazují, že saharská poušť se zmenšuje a přibývá vegetace. Že by důsledek globálního oteplování?  *** Máte zbytečných 14 milionů dolarů a nevíte, co s nimi? Na prodej je doména sex.com. *** Oslavili jsme pětadvacáté výročí demolice nejkrásnějšího novorenesančního nádraží v Evropě Praha-Těšnov. Ale zase máme magistrálu. *** Přibýváme. Česko má deset a půl milionu obyvatel. *** Známý britský ekologický aktivista a následník trůnu prince Charles s chotí navštívili Českou republiku. *** Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa se koncem dubna objeví na známkách. Zároveň se s nimi připravuje celovečerní film. *** Václav Havel podpoří ve volbách Zelené. "Sympatizuji se Stranou zelených. Nejen kvůli ohrožení životního prostředí, ale i z důvodů estetických," prohlásil. A takový to býval moudrý politik. *** Na Slovensku unikl detailní seznam  členů tajné služby.  Čím se zabývá tajná služba, která není tajná? *** Jarek Nohavica byl nominován v Andělech na zpěváka roku. Pak byl pořadateli vyřazen, protože se kvůli zahraničnímu turné nemůže zúčastnit předávacího ceremoniálu. (!?!) Potom byl pořadateli do nominace zase vrácen. Aktuální stav k datu 21.3. se nám nepodařilo zjistit. *** Došlo k průlomovému rozhodnutí soudu: vlastník webu s diskusemi bude muset všechny vulgární a urážlivé výroky mazat. ***  Některé úseky rychlostních magistrál v Praze, kde magistrát omezil rychlost na 50 km/hod., se už zase vrací na osmdesátku. ***

V roce 1993 byla standardní velikost harddisků kolem 50 megabajtů. Dnes, o sedmnáct let později je normální velikost 500 gigabajtů. Disky se zvětšily desettisíckrát. Bude-li vývoj pokračovat stejným tempem, budeme mít v roce 2027 v počítači disky opět desettisíckrát větší, tedy 5 petabajtů (čili pět tisíc terabajtů). Tedy za předpokladu, že v té době budeme mít v počítačích ještě disky. Že budeme mít počítače. Že budeme.

A jako vždy otázka: Je komolost dědičná?  

Jarem opilý Michal Jupp Konečný

14.3.2010

Barack Obama musí kvůli cholesterolu omezit moučníky. *** Bob Dylan přijede v červnu do Česka. ***  Zlatá EU. Evropská komise chce na kontinentě zvýšit zaměstnanost ze současných 69% populace na 75%. Jak to udělat, komisaři už neřekli. *** Ota Černý, Milan Fridrich a Kateřina Fričová končí na ředitelských postech v České televizi. Půjde o skutečné změny na veřejnoprávním mediu nebo jen o škatulata? *** Radůza chystá další desku. *** Každá domácnost v Česku loni platila příspěvek na elektřinu z obnovitelných zdrojů asi 130 Kč za rok. V roce 2011 už to bude 1200 Kč.  Větrobaroni a solárobaroni si pořádně hrábnou do našich kapes. *** Řidiči veřejné dopravy v Bolívii stávkovali. Ne za nějaké uňahňané benefity, ale za to, aby mohli řídit opilí. *** Oskary vyhrál na celé čáře snímek Smrt číhá všude, České lvy zase Protektor. ***  Snad ve všech českých mediích zazníval verš "Dušku - tužku". Petr Čtvrtníček ke známé události uspořádal v Divadle na zábradlí Koncert pro žaluda. A Jaromír Dušek už se nesmí po ministerstvu dopravy pohybovat bez doprovodu. Kvůli jeho osobní bezpečnosti. *** Po dlouhých letech se znovu začne vyrábět vozidlo značky Velorex. Tentokrát ve vylepšené podobě - cena bude začínat na půl mega. *** Mezi tisícovkou nejbohatších lidí na světě figurují tři Češi. Jak by Češi asi obstáli mezi tisícovkou největších blbců na světě? *** Královéhradecký kraj zrušil vlaky do Dobrušky a nahradí je podstatně levnějšími autobusy. Kdyby se to udělalo na většině lokálních tratí v Česku, žilo by se nám daňovým poplatníkům radostněji. *** Podnikatel, který si pronajal můstek nad Macochou, chce vybírat vstupné. Sebevraždy se nám tak mohou prodražit. *** Ministr Kocáb nabídl demisi kvůli údajnému milostnému poměru se svou tiskovou mluvčí Leilou Abasovou. Premiér Fischer demisi nepřijal; kvůli takovým hloupostem se u nás přece z funkce neodchází. *** ČSSD začala fotografovat své odpůrce na mítincích. Jako odpověď během krátké doby poslalo Paroubkovi 40 000 lidí svou fotografii se vztyčeným prostředníčkem.    

Hořké zklamání pro všechny generace: brontosaurus nikdy neexistoval! To jen paleontologové nacházeli jednotlivé kosti praještěrů a snažili se je poskládat dohromady. Lebka patřila kamasaurovi a zbytek těla apatosaurovi. Omyl odhalili už v roce 1975 američtí vědci, ale k nám se to přes železnou oponu nějak nedoneslo. A tak přibližně ve stejné době zakládá redaktor Mladého světa Josef Velek Hnutí Brontosaurus, které místy u nás existuje dodnes. 
A obligátní otázka: Proč sněhové laviny nemají jména podobně jako třeba hurikány? Nepřijde vám to diskriminační?   

Taky vám připadá tahle zima nestydatě dlouhá? Bohužel, slib lepšího počasí si asi Jiří Paroubek nechává na dobu těsně před volbami.
Váš Michal Jupp Konečný

7.3.2010

Řeky čeká další utahování opasků, píšou na internetu. Myslím, že by stačilo, aby se nevylily z břehů. *** 26. února jsme oslavili 20 let od začátku odchodu sovětských vojsk, dočasně umístěných na našem území. Na konci šedesátých let se hořce žertovalo, že jednotkou dočasnosti je jeden furt. Teď už tedy víme, že jeden furt se rovná 7859 dnům. *** Katastrofální zemětřesení v Chile, tsunami v celém Pacifiku, hurikán a mrtví ve Španělsku, záplavy v Polsku. Taky u nás pár řek zaplavilo zahrádky. Ale hlavně lyžaři už mají na sjezdovkách mokrý sníh. ***  Legendární americké terénní auto Hummer končí. Že by stárli i military fandové? *** Ministr kultury Václav Riedlbauch vyhlásil výběrové řízení na ředitele Národní galerie v Praze. Bez ohledu na to není jasné, jak dlouho tam ještě bude sedět Knížák. *** Postavíme ve Velkém Oseku rychlobruslařskou halu? Asi ne. Pořád máme v paměti liberecký areál pro mistrovství světa. *** Podle právníků komando ČEZ zákazníky nevydíralo, jen utiskovalo. Každopádně je dobře, že už neexistuje. Ale v minulém roce vydělal ČEZ rekordních 52 miliard čistého zisku. Tak nevím, kdo je větší zloděj. Jestli ti, co přetáčeli elektroměry nebo samotný ČEZ. *** Prokurátorka Brožová - Polednová půjde asi z vězení ven, protože se na ni vztahují amnestie tří prezidentů. Její advokát zvažuje, zda bude pro ni žádat odškodnění. Nedivil bych se, kdyby nakonec dostala státní vyznamenání. *** Film o Kájínkovi se blíží do finále, představí se v srpnu. Filmaři doufají, že se jím podaří na premiéru pozvat Jiřího Kájínka osobně. *** Země západní Evropy, zejména Francie spouštějí legislativní kampaň proti nošení burek. Nás se to zatím moc netýká. *** V červnu se na miniturné do Česka vydá britská bluesová legenda John Mayall. ** Ministerstvo spravedlnosti vypsalo výběrové řízení na výrobu náramků na kotník pro odsouzené k domácímu vězení. To jsem zvědav, jak to budou řešit holky, co nosej punčocháče. *** Zemská osa se vychýlila o 8 cm. Dá se očekávat, že se k tomu sejde summit všech vlád někde v Kodani a budou to řešit. *** Jiří Paroubek slíbil voličům, že za vlády ČSSD budou naši hokejisté zase vyhrávat nad Kanadou. Jak to zařídí, se zatím neví, na ledě by nás asi moc nevytrhl. Spíš jen sáhne ještě hlouběji do kapes daňových poplatníků. *** Na odvrácené straně Měsíce je voda. Zatím ale nejsou informace o tom, že by tam chtěl někdo stavět akvapark. *** S velkou slávou se začaly zavádět automaty s mlékem přímo od kraviček. Teď se ukazuje, že to může poškodit zdraví. *** Kongresové centrum, zvané též Pakul nebo Lidojem zachránila Praha stomilionovou injekcí na splátku dluhu 2,2 miliardy Kč. Tak zase naší rodině spadly dvě stovky do kanálu. Nejzajímavější je, že v Kongresovém centru se nepořádají vůbec žádné kongresy natož kultura. *** Muchovo veledílo - Slovanská epopej by se mělo na dva roky přesunout z Moravského Krumlova do Japonska. Vnuk autora je proti. *** Vláda a poslanecká sněmovna ustoupily železničním odborářům a zachovaly jejich nezdaněné benefity, které zaplatíme my ostatní. Nechci takovou vládu a nechci takový parlament. ***  V Praze byl otevřen Ústav pro námořní výzkum. Byli to Američané, kdo konečně pochopil, že Česko je námořní velmoc. *** Nejsou to předvolební sliby našich politiků: jaro skutečně přijde v sobotu 20. března v 18:32.

Zaplaťbůh, že se globálně otepluje. Nebýt toho, tahle zima by musela být strašná.
A otázka: Musí být rychlobruslařská hala ve Velkém Oseku? Nestačila by v Malém?

Tak zase za týden. A dejte to přečíst taky prarodičům.
Michal Jupp Konečný

28.2.2010

Neznámý zloděj ukradl z kolumbária ve Velkých Opatovicích větší množství uren. Teď před volbami by to mohl být docela problém. *** Asi se něco chystá. Vodohospodáři fofrem upouštějí přehrady. *** Britové odtajnili tisíce stran informací o UFO. *** Podle statistiků je po centru Londýna, Bruselu, Lucembursku a Hamburku pátým nejbohatším regionem v Evropě Praha. Moravané, prominete jí to? *** Škoda Mladá Boleslav chystá výrobu auta většího než Fabie a levnějšího než Oktávie. Bude se to jmenovat Faktávie? *** Ředitel Českého rozhlasu Ivan Medek po pěti měsících rezignoval. Příčinou byly klacky, které mu Rada českého rozhlasu házela pod nohy. *** Pavla Žáčka vystřídal v čele Ústavu pro studium totalitních režimů historik Jiří Pernes. Možná se ústav teď zaměří na skutečné lumpy a ne na jejich oběti. *** Plzeň je město neomezených možností. Ještě nedávno jste tam mohli za víkend získat doktorský titul. Teď tam zase na Krajském úřadě našli konto se šesti sty miliony, o kterém nikdo neměl tušení. *** Skupina senátorů odletěla vládním speciálem do Austrálie, aby si prohlédla největší balvan světa. Daňoví poplatníci sice brblají, že do zrcadla se senátoři mohli podívat doma, ale rádi těch  13 melounů zaplatí. *** Manželé Topolánkovi se rozvedli. Zvedne to ODS preference? *** Martina Sáblíková si veze z Kanady dvakrát zlato a jednou bronz. Zato hokejisty jsem trochu přecenil, když jsem po úvahách o zopakování Nagana tady napsal, že čtvrté místo je taky pěkné. Nejhůř vlastně dopadl Michal David, který už měl jistě na přivítání vítězů připravenou hezkou písničku. *** Podvodníci nabízeli vstupenky na Nohavicův koncert v Amsterodamu, který se nekoná, nebude konat a nikdy se konat neměl. *** Životní prostředí se dá šetřit i tak, že všichni piloti Lufthansy stávkují. *** Viktor Janukovyč byl uveden do úřadu prezidenta Ukrajiny. Jeho první cesta vede do Moskvy. *** Jan Hřebejk si přivezl z Berlína dvě ceny za film Kawasakiho růže. *** Vláda schválila zrušení zlatých padáků pro manažery státních a polostátních firem. Jistě jde o jejich bezpečnost: občas se nějaký padák neotevře. *** Dnešní děti mají o číslo větší nohu než děti před dvaceti lety. Takže jsme nezvonili klíči zbytečně. *** Už asi všichni víte, co je to Pandur. V této věci se objevil nový strýc Vik. Miloslav Kožnar z ČSSD si vzpomněl, že s Rakušany jednal, protože má panděro. ***  Řecku hrozí státní bankrot, ale Řekové proti šetření bojují stávkou. U nás se obojí odložilo na čtvrtek.

***
Často jsem potkával odstávající uši. Ale nikdy jsem neviděl uši přistávat.
Myslíte, že bohorovnost je opakem bohokřivosti?

Ve čtvrtek zůstaňte v posteli. Práce počká. Stejně byste nikam nedojeli. Leda do Řecka.
Váš Michal Jupp Konečný  

21.2.2010

Začal nám rok tygra podle čínského kalendáře. Zvykejme si. *** Eduard Ingriš, tramp cestovatel, autor Niagary ale také mnoha operet a hudby k filmům, filmař a fotograf by se 11. února dožil 105 let. Od roku 1948 žil v Peru a teď mu peruánská vláda udělila vyznamenání. Na ocenění z české strany si bude muset možná dalších 105 let počkat. *** Extremisté mají potíže. Nejvyšší správní soud na návrh vlády rozpustil Dělnickou stranu. A v pakistánském Karáčí zatkli mullu Baradara, dvojku Talibanu. *** Silničářům dochází sůl. Není ji ani odkud dovézt, okolní státy jsou na tom podobně. Jestli nepřestane sněžit, nebude se solit, ale škvářit. *** Pražským arcibiskupem a šéfem českých katolíků se stal Dominik Duka. S Václavem Klausem jsou kamarádi. *** Do Česka přijede v březnu ochránce přírody a odpůrce šedých amerických veverek princ Charles s manželkou Camillou. *** 1500 neonacistů neuspělo při svém pochodu v Drážďanech. Do cesty se jim postavilo deset tisíc jejich odpůrců. *** Vědci z Olomouce objevili lék na koktavost. Do politiky teď bude moci vstupovat daleko víc lidí. *** Zemřel úspěšný autor detektivních románů Dick Francis. *** Měli byste přijít o řidičák, když si před jízdou dáte kapky proti kašli? Šéf dopravní policie Leoš Tržil si myslí, že ano. Zbytek Česka je opačného názoru. *** Už podruhé se vědcům podařilo prokázat, že žralok černocípý se může narodit i bez přispění samce. Tím se potvrdilo, že první zaznamenaný případ z roku 2007 nebyla náhoda. Vypadá to, že v některých oblastech jsou žraloci dál než lidé. *** Ministr životního prostředí Dusík vyrazil na Ostravsko sužované smogem. Snad jeho přítomnost situaci nezhoršila. *** Poslanec KDU-ČSL Libor Ambrozek chyběl šest týdnů ve sněmovně. Vyrazil si na pár dní do Antarktidy a pak byla letadla, která ho měla odvézt zpátky, potřebnější na Haiti, potom při katastrofě na Maču Pikču a nakonec se na jihu udělalo blbé počasí. *** Boom solárních elektráren by mohl způsobit kolaps rozvodné sítě. Proto energetici zastavili povolování výstavby dalších. Ale už ty stávající a rozpracované nám nepochybně značně zdraží elektřinu v příštím roce. Na ochraně životního prostředí se daj vydělat těžký prachy. *** Zástup spokojených voličů na bilboardech za zády Jiřího Paroubka jsou členové komparsu z Dánska. *** Zatímco se pražský magistrát snaží omezit jízdy metra večer a ráno, ve Vídni bude metro nově jezdit celou noc. Zřejmě tam ušetřili na Openkartách. *** Hrob svaté Anežky České se v kostele u Haštala nenašel. Asi bude někde jinde. *** 10 z 11 solárií kontrolovaných Českou obchodní inspekcí škodí zdraví. Tak radši počkejte na normální sluníčko. *** Zima se ale nevzdává. Na Kutnohorsku už používají k prohrnování srnky místo traktorů. Náš fotograf Miloš Truhlář to sejmul.

I když je teď už přes den nadnulno, nestyďte se vyrazit do města ve válenkách a v kulichu. Starejte se, ať se vaše zdraví má dobře. A kdyby náhodou ochořelo, tak ho postupně pozdravujte.
A zase otázka, která mne trápí: Může být ložisko hnědého uhlí také kuličkové? 

Váš u kamen zalezlý Michal Jupp Konečný

14.2.2010

Východní pobřeží spojených států včetně hlavního města Washington postihla nevídaná sněhová kalamita. Ještě, že my takové starosti nemáme. *** Šestnáctiletá turecká dívka se normálně bavila s klukama, čímž pošpinila čest rodiny. Její příbuzní ji za to pohřbili za živa. Asi by se nemělo s přijímáním Turecka do EU moc spěchat. *** Obchodnímu domu Kotva je pětatřicet let. To je stejně jako skupině Brontosauři. *** Prezident Česka vyhlásil parlamentní volby na 28. a 29. květen. Nevíte někdo o příručce: Jak přežít volební kampaň? ***  Krásná Julia prohrála. Vítězstvím Janukoviče v prezidentských volbách se Ukrajina posunula směrem k Moskvě. *** Stát se (snad) konečně dohodl s farmářkou Havránkovou na výměně pozemků pro dálnici D11. Pokud to nějaký další úředník nezprasí, mohlo by se po letech začít stavět. *** Čtyři týdny pod sutinami přežil jeden obyvatel Haiti. Byl prý jen trochu zmatený. ***  V nejvyšším domě světa v Dubaji se rozbil výtah. Jaké to asi je šlapat 124 pater pěšky? *** Mrazivé počasí prý skončí až v březnu. Taky vám už ti meteorologové jdou na nervy? *** Policie obvinila 26 členů komanda ČEZu z vydírání. No ono se to asi zamete pod koberec, vždyť přinášeli podniku vlastněnému státem peníze. *** Boom větrných a solárních elektráren by mohl ohrozit elektrickou přenosovou soustavu. Česko prý může postihnout black out tak, jako kdysi New York. Firma, který má přenášení proudu na starosti tvrdí, že podle fyzikálních zákonů nelze do soustavy vložit víc energie než je odebráno. Asi by to chtělo fyzikální zákony novelizovat nebo aspoň vložit nějaký přílepek k zákonu o svačinách v mateřských školách. *** Už i Ringo Starr má svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. A Karel Gott pořád nic. ***  Pod vedením zeleného ministra Lišky rozdalo Ministerstvo školství třetinu všech peněz určených na vzdělávací projekty na ty ekologicky zaměřené. Umět správně třídit odpad je pro studenty důležitější než třeba vědět, co se stalo 21. srpna 1968. *** Helena Vondráčková prohrála další soud, tentokrát s bulvárem. *** Ministerstvo zdravotnictví chtělo původně objednat 20 milionů vakcín proti prasečí chřipce. Na zemi, kde se neočkuje ani prezident ani hlavní hygienik, to bylo poměrně hodně. Premiér, který jako statistik ví, kolik má Česko obyvatel, to nakonec zarazil. Teď máme starost, co si počneme s tím jedním milionem, který jsme nakonec objednali. ***  Začala zimní olympiáda. Chybí drobnost - sníh. Největší pozornost na sebe soustřeďuje lyžař z Keni. Naši hokejisté si myslí, že by mohli zopakovat Nagano. No uvidíme. Čtvrté místo je taky pěkné.

Nepřipadá nám ta naše politika taková zoufale malá? Jak by to asi vypadalo, kdyby ji dělali Topolán, Paroub, Burs, Kalous, Sobota nebo Grebeník?
A ještě dovolte otázku: Musí mít kolo dějin zimní pneumatiky?

Mějte se celý týden hezky. A potom klidně taky.
Michal Jupp Konečný

7.2.2010

Ptákem roku 2010 byla vyhlášena kukačka. *** Všichni turisté včetně tří Čechů, kteří byli uvězněni po záplavách na Maču Pikču, už jsou v bezpečí. * ČSSD (až se dostane k moci) nebude podporovat bigbít, řekl Vítězslav Jandák v TV Prima. O folku nebyla řeč, ale při jeho kulturním rozhledu ho asi hrne do stejného pytle. Celé si to můžete poslechnout tady.  *** Houslista Jarda Štěrba (ex Cop) se po delší přestávce vrací na pódia. Objevil se v sestavě country skupiny BlueGround. *** Soud zrušil zákaz Komunistického svazu mládeže. Zřejmě má za to, že hlásat třídní boj je i dnes důležité. *** Žádní šedí nebo zelení praještěři, jak nám je maloval Zdeněk Burian. Dinosauři byli oranžoví! Zjistili to američtí vědci. Agresívní barva měla údajně zastrašovat jejich protivníky. Žádné politické závěry bych z toho ale zatím nevyvozoval. *** Glen Hansard a Markéta Irglová zahájili v pražské Lucerně své evropské turné. *** Na každého jednou něco praskne, nejčastěji před volbami. Martin Bursík v minulosti pomáhal Mostecké uhelné a.s. s prolomením těžebních limitů pod vesnicemi Horní Jiřetín a Černice. To je mnohem horší než že Kačenka neví, co je biomasa. *** Traband vydá v dubnu album. *** Zpráva z obou břehů Vltavy: Zlatá ulička na Pražském hradě je havarijním stavu, hrozí její zřícení do propasti Jeleního příkopu. Pakul neboli Lidojem neboli Kongresové centrum na druhém kopci má dvě miliardy dluhů a půjde asi do konkursu. Žádné kongresy se tu už dávno nekonají, o kultuře ani nemluvě. *** Usáma bin Ládin ve svém posledním poselství označil Spojené státy za viníka klimatických změn. Už tedy můžeme tušit, proč došlo k 11. září: Al - Kajda je ve skutečnosti ekologická organizace. ***  Hlavní hygienik České republiky Michael Vít onemocněl prasečí chřipkou. Očkován nebyl. *** Další obří solární elektrárna o 150 hektarech by měla vyrůst v bývalém vojenském prostoru Milovice. *** Filmy Avatar a Smrt čeká všude získaly po devíti nominacích na Oskary. Pikantní je to tím, že jejich režiséry jsou bývalí manželé.

Definice: Folk je menšinový žánr, který poslouchá drtivá většina lidí.
Mějte se rádi. Ale n
emůžete se s partnerem věnovat erotice, jak se vám zamane. Nejdřív si musíte udělat nějaký eroplán.

Hezký příští týden vám navrhuje Michal Jupp Konečný

31.1.2010

Zajímavá úloha i pro ty, co fyziku ve škole příliš nepreferovali: Kolik cm sněhu musí napadnout na 45° střechu čtyřpatrového domu, aby za auto parkující před ním pojišťovna zaplatila 100 000 Kč? *** České dráhy přišly od loňska o 12 milionů cestujících. Od roku 1993 klesl dokonce počet pasažérů o celou třetinu. Kdepak asi bude chyba? *** Česko má už tisíc registrovaných párů. *** U Strážnice se zřejmě postaví v naprosté rovině osmikilometrový dálniční tunel. Vyjde to na 13 miliard a bude to kvůli ptačí rezervaci. Nešlo by zřídit taky lidské rezervace a postavit kolem nich tunely? ***  Dobří holubi se vracejí: Šany po letech opět vystupuje s Bokomarou. *** Dobrá zpráva: v českých venkovských kostelích už není co ukrást. *** Černošští  ošetřovatelé bílých nosorožců ze Dvora Králové se musí se zvířaty dorozumívat česky. Jiný jazyk se tlustokožci nenaučili. *** Více než 11 000 českých firem odešlo platit daně do daňových rájů. Až firmám budoucí levicová vláda zvýší daně, bude úprk podniků z Česka asi ještě mnohem rychlejší. ***Vítek Školník Urban po několika letech odchází z postu šéfredaktora FOLKtime. Zachránil web v době, kdy jeho otcové zakladatelé se odporoučeli. Nyní ho nahradil Petr Houba Houbák. Člověk, kterého jsem až do soboty prakticky neznal a za minulý víkend jsme dovedli do zdárného konce propojení kalendářů akcí na našich dvou webech. Po té víkendové spolupráci už vím, že to bude šéfredaktor na svém místě. ***   V čínském hlavním městě mohou mít mladé páry až dvě děti. Úžasná vymoženost proti zbytku Číny, kde smíte mít dítě jenom jedno. *** Šéfredaktor trampského časopisu Puchejř a vydavatelství Avalon Michael Tony Antony oslavil tento týden čtyřicítku. Zdá se, že nejmladší trampská generace je už generací střední. *** Úředníci Evropské unie zakázali vjezd dětských kočárků na eskalátory. V Česku to prý zatím nebude platit. *** Film Avatar je absolutním rekordmanem s tržbami v kinech. Za krátkou dobu od premiéry vydělal téměř dvě miliardy dolarů. Potopil tak dosud nejúspěšnější Titanic.

Jedna předvolební: Euro dnes koupíte za 26,10 Kč, dolar za 18,50 Kč. Českého voliče za 30.
Buďte optimisty. Váš horoskop na příští týden tvrdí, že se budete mít skvěle.
Michal Jupp Konečný

24.1.2010

Během víkendu napadlo dalších dvacet centimetrů globálního oteplení. *** Sdružení Pražské matky padesátka zavedená od Nového roku na magistrálách v metropoli nestačí. Matky by chtěly, aby se v některých místech jezdilo třicítkou. *** Za měsíc vyjde poslední deska Johnnyho Cashe, kterou natáčel rok před svou smrtí. *** Petr Linhart chystá album Autobus do Podbořan jako volné pokračování Sudéty. Pohraničí mu evidentně učarovalo. *** Ekologičtí aktivisté protestují proti stavbě velké solární elektrárny na jihu Čech. Tak nevím: je jim milejší jádro nebo protestují vždy a proti všemu? *** Evropský statistický úřad zjistil, že Česko má nejméně chudých obyvatel v Evropě - jen 9%. Evropský průměr je 17%. Ale rozhodně neplatí, že nejmíň naříkáme. *** Hlasování o nejlepší album 2009 na Radiu Proglas vyhráli Žamboši před Žofií Kabelkovou a BraAgasem. Jakub Smolík zřejmě loni žádné album nevydal. *** Krize může vypadat všelijak. Například mladoboleslavská Škoda prodala loni nejvíc aut ve své historii. *** Prý máme za sebou nejdepresívnější den roku - pondělí 18. ledna. Vypadá to, že jsme ho vesměs přežili. *** Letos asi bude v Česku už 430 stoletých a starších lidí. Mělo by se s tou penzijní reformou fakt něco začít dělat. *** Čeští ultralevičáci mají nové poutní místo. Che Guevara bydlel půl roku ve středočeské vesnici Ládví. *** Roman Horký se chystá natočit zapomenuté písně Wabiho Ryvoly. Za tím účelem dokonce vykoupil kdysi ukradenou Wabiho kytaru. *** Česko teď dluží 1,18 bilionu Kč. Ale buďte v klidu: na vás osobně připadá jen 112 000 Kč dluhu. *** Vědci přes počasí se dopustili dalšího podvůdku, když bez důkazů tvrdili, že do roku 2035 zmizí v Himalájích ledovce. Jestli to nejsou spíš než klimatologové klamatologové.   

Vydržte a nezmrzněte. Jaro fakt přijde. Už za 55.
Váš Jupp

17.1.2010

Do minulého týdne nevědělo 99% Čechů, jaké je hlavní město Haiti. Největší tragedie nejchudší země na západní polokouli za posledních dvě stě let. Uvědomujeme si, jak nepatrná je naše možnost nějak smysluplně pomoci. *** Primátor Prahy Pavel Bém odjel do Antarktidy. Celkem zbytečně, v hlavním městě by si sněhu taky užil. *** Nejvyšší správní soud začal napodruhé jednat o zákazu Dělnické strany. Doufejme, že se to tentokrát povede. *** Američtí vědci zjistili, že myši vystavené záření mobilních telefonů, netrpí Alzeheimerovou chorobou. *** Microsoft končí s prodejem Windows XP. Brzy už je seženete jenom načerno. *** Praha výrazně omezí provoz metra a autobusů, zřejmě aby zaplácla finanční díru po Opencard. Ale není pravda, že linky tramvají budou jezdit jen na Pankrác, do Bohnic a na Olšany. *** Radio Samson od Nového roku není odkázané na internet. Vysílá terestricky ze čtyř západočeských vysílačů. Naší bavorští spoluevropané  si teď český folk užijí z vysílače v Železné Rudě. *** Největší oděvní výrobce OP Prostějov půjde asi do konkurzu. Od Vietnamců nám to sluší líp. *** Na spřáteleném portálu Folktime rozpoutal Belmondo vzrušenou diskusi pod článkem Kam míří Folktime? *** Volební manažer Zemanovy Strany práv občanů Petr Cibulka odešel ze své funkce. Někteří zmatení novináři si ho popletli s autorem Cibulkových seznamů a vyvozovali z toho dalekosáhlé závěry. *** Z plánované schůzky Klaus - Paroubek sešlo kvůli sněhové kalamitě. V půlmetrových závějích by nepomohl ani majáček. *** K nedožitým šedesátinám Petra Kalandry chystá Supraphon vzpomínkové dvojalbum. *** Viktor Kožený zázračně zchudl. Prý ho oškubali jeho právníci. No, peníze mají být v oběhu. *** Vy ještě nemáte píšťalku? Na Facebooku se formuje nová skupina: "Píšťalka pro Paroubka v každém městě".  *** Nepřipadá vám zvláštní, že spamy chodí, i když napadne metr sněhu?

Krásný příští týden od Michala Juppa Konečného

Poznámka: slovo terestrický je cizí a znamená pozemní. Například terestrický hokej.

10.1.2010

Tento týden nevybuchla žádná sopka. *** Hned z kraje roku se narodila Agáta Tichotová. Babička Zdena a dědeček Jirka jsou v sedmém nebi, a to je letos čekají ještě další oslavy, například 50 let od vzniku Spirituál kvintetu. *** Bruselští úředníci žalují všech 27 států EU, že jim nezvýšily platy, když je krize. Státy se vymlouvají, že je krize. Přitom jde o pakatel, u eurokomisaře je měsíční zvýšení blbých 18 a půl tisíce korun. *** V Evropě sněžilo. Ti, co měli málo benzínu v nádrži, mrzli dlouhé hodiny v závějích. Kolega Milan Tesař zůstal viset na letišti v Lyonu. V Brně nejezdily tramvaje a vláda na chvilku uzavřela hraniční přechody. Bylo by zajímavé zjistit, jak se v této meteorologické situaci zhostila města nového zákona o uklízení chodníků. *** Chladno nebylo jenom v Evropě. Na Floridě byla taková zima, že leguáni padali ze stromů. Snad Grossovi nenastydli. *** Hop trop oslaví ve čtvrtek třicetiny v Karlínském divadle. Prý zahrajou víc než jen dvě noty půlový. *** Řidiči považují snížení rychlosti na magistrále v Praze kvůli snížení hluku na padesátku za šikanu (je to fakt vopruz) a na protest po celé trase troubí.  *** Výbušnina nastražená při policejním cvičení na letišti odletěla v zavazadle nic netušícího pasažéra z Popradu až do irského Dublinu. Otázka: Kdo je blbější než policajt? Slovenský policajt. *** Vydavatelství Indies Records (dnes už roztřetěné) slaví dvacetiny. Vnucuje se otázka, co by bylo s českou hudební scénou, kdyby nevzniklo. *** Opilí řidiči způsobili loni 5 632 dopravních nehod. Střízliví řidiči zavinili 68 994 dopravních nehod. Neměla by se policie víc zaměřovat na ty střízlivé?

Hezký příští týden Michal Jupp Konečný

HOME

 

1) { $mess1="čtou"; $mess2="lidé"; } else $mess2="člověk"; echo "Stránku si právě $mess1 $celkem $mess2."; ?>

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovníci: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.
 

TOPlist